Договорено е глобално споразумение за 15 процента минимален корпоративен данък от 2023 година, обяви Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирана от Ройтерс. България все още не е член на ОИСР.
Общо 136 държави и юрисдикции участват в договореностите, те дават повече от 90% от световния брутен вътрешен продукт.
Така ще се гарантира, че фирмите в тези държави ще плащат справедлив дял от данъците, където и да работят и да генерират печалби.
Последни съгласието си дадоха Ирландия, Естония и Унгария.
Генералният секретар на Организацията за икономическо развитие и сътрудничество Матиас Корман коментира, че „това е голяма победа... след четиригодишни преговори“.
Сделката има за цел да попречи на международните корпорации да намаляват данъците си като се регистрират в държави с ниски ставки.
Министерството на финансите на Швейцария поиска да бъдат взети предвид интересите на малките икономики.
Решението ще бъде представено на срещата на финансовите министри на Г-20 във Вашингтон на 13 октомври, след това на срещата на върха на лидерите на групата в Рим в края на месеца.
Във вторник служебният кабинет обяви, че е направена ключова стъпка към започване на преговори за членство на България в ОИСР. България ще участва за първи път присъствено в среща на министрите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която се провежда на 5 и 6 октомври в Париж. Българската делегация във френската столица включва вицепремиера по управление на европейските средства Атанас Пеканов, министъра на външните работи Светлан Стоев и на финансите Валери Белчев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата