1421 студенти и докторанти са взели кредити с гаранция от държавата, за да покриват разходите си за обучение във висшите училища в България, но не са ги върнали. Спрели са да погасяват вноските, задълженията са станали предсрочно изискуеми и държавата - като гарант - е била принудена да върне парите на банките с лихвите.
За 12 години - от 2010-та до края на 2022 г. - тези над 1400 души са натрупали 7 738 698,40 лв. предсрочно изискуеми кредити. Държавата е върнала 10 000 697,71 лв. Сумата включва не само "лошите", а и опростените кредити. По закон се опрощават, и съответно се плащат от бюджета, и задълженията на починалите получатели на кредити с държавни гаранци - те са 43-ма; родилите/осиновилите второ или следващо дете (232-ма) и на тези, при които е настъпила трайна неработоспособност (17 души). Главниците плюс лихвите на опростените кредити са в общ размер на 2 261 999,31 лв.
Актуалните към 31 декември 2022 г. данни изнесе в доклад до Министерския съвет служебният министър на образованието проф. Сашо Пенов. С него той мотивира проект на решение на МС за определяне размера на държавната гаранция за 2023 г. по Закона за кредитиране на студенти и докторанти. Министърът предлага да се запази миналогодишната сума, а именно до 40 млн. лева.
След като държавата плати задълженията на некоректните кредитополучатели, тя - в лицето на НАП - трябва да се погрижи да възстанови държавните средства от съответните хора. От тези 7,7 милиона лева обаче до 30 декември 2022 г. в държавния бюджет е възстановена около една трета от сумата: 2 260 000, съобщи НАП в отговор на наше запитване.
"Основният проблем, който пряко влияе върху събираемостта на тези вземания е липсата на секвестируемо имущество на лицата", допълват от приходната агенция.
Попитахме НАП изискала ли е всички суми и оттам ни увериха, че са предприели действия за принудително събиране по отношение на всички предадени към 31.01.2023 г. преписки, с изключение на такива, по които е започнато доброволно изпълнение (4 случая) и по отношение на лица - чужди граждани, които са напуснали Република България и нямат постоянен адрес в страната (13 случая).
Студентското кредитиране при облекчени условия (държавни гаранции) бе въведено с цел осигуряване на равен достъп до висше образование. Чрез него финансовите затруднения не са непреодолима пречка пред желаещите да учат млади хора у нас. Кредитите осигуряват средства както за заплащане на семестриалните такси, така и за издръжка.
За 12-те години от него са се възползвали общо 22 088 души, а общата сума на кредитите им е 159 437 697.39 лв.
Системата на студентското кредитиране обхваща както 38-те държавни, така и 14-те частни висши училища у нас.
Право на кредит имат студенти и докторанти български граждани, граждани на друга държава в ЕС, от ЕИО или на Швейцария, които учат редовно, не са навършили 35 г., нямат друго висше образование от същата степен (бакалавър, магистър), нито друга докторска степен, не са отстранени и не са прекъснали обучението си.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1915
2
25.02 2023 в 08:40
22558
1
24.02 2023 в 09:40
Не е ли очевидно какво би се случило като спрат плащанията?
"Кой ще ни даде висше образование? Кой ще ни оправи?"
Алоу, получаваш висше ако можеш да работиш и да се издържаш
Отказвам да плащам данъци на разбойници които ги раздават по този начин
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара