Избягване на заплащането на мита и ДДС в размер на 1 милион лева при вноса на електронни цигари за еднократна употреба, установи анализ на Агенция "Митници" за периода 2019-2021 г.
До неначислените данъци се стига, след като голяма част от вноса на еднократни електронни цигари е деклариран от вносителите с неправилен тарифен код, което води до начисляване на мито с по-нисък процент и заплащане на по-малка стойност на мито и ДДС при внос.
Като неправилно класирани са установени продукти на стойност 28 млн. лв. Спрямо общия внос на е-цигари и течности, еднократните електронни цигари представляват близо 50% от внесените стоки. За тях са заплатени мита по ставка 3,7% в размер на около 1 млн. лева и ДДС при внос за 5,8 млн. лева. Анализът обаче показва, че при вноса на еднократни електронни цигари трябва да се използва по-висока ставка за митото – 6,5%. Така трябва да бъдат начислени и досъбрани още над 746 000 лева от мита и 178 000 лева ДДС от внос - общо 977 000 лева данъци.
По-ниският процент мито е свързан с посочването на неправилна тарифна позиция в митническите декларации. Според европейските митнически правила стоките се класират съгласно компонентата, която придава основния характер на продукта. В случая с електронните цигари за еднократна употреба това е течността за пушене, тъй като самото устройство не се използва и зарежда повторно, а след изчерпване на батерията и течността, се превръща в отпадък.
Заключенията от анализа показват, че еднократните електронни цигари трябва да бъдат облагани с мито 6,5%, а не с 3,7% - с каквато ставка се облагат устройствата за многократна употреба. Въпреки това голям брой от вносителите са декларирали еднократните електронни цигари в тарифната позиция с по-ниска ставка.
Териториалните дирекции са започнали проверки на икономически оператори. Ще се проверяват митнически декларации, за които е установено неправилно тарифно класиране с цел досъбиране на общо 977 000 лева неначислени мито и ДДС.
Най-голям брой проверки ще бъдат извършени в София поради големия брой пратки, пристигнали с въздушен транспорт. От началото на 2022 г. са въведени промени в тарифните кодове. В митническата декларация вече ще се вписва и количеството течност за пушене в "милилитри" без значение дали става дума за еднократни електронни цигари, пълнители или течности в други разфасовки.
Повод за анализа е нарастващата популярност на е-цигарите и продуктите за тях. Установен е значителен ръст на вноса на електронни цигари за многократна употреба, течности за пушене и електронни наргилета. Увеличава се и броят на фирмите-вносители, като през 2021 г. те са над 1300. Нараства и митническата стойност от малко над 7 млн. лева общо за 2019 и 2020 г. до близо 47 млн. лева само за 2021 г. Най-голям обем от продуктите пристигат от Китай, Хонконг и Великобритания.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег