Две титли и бронзов медал за България в многобоя на Световната купа по художествена гимнастика в София

OFFNews 09 април 2022 в 17:43 2085 0

Снимка Анна Недкова, БФХГ

Българските гимнастички спечелиха две златни и едно бронзово отличие в многобоя на Световната купа по художествена гимнастика в "Арена Армеец" в София. Ансамбълът стана шампион, при жените Боряна Калейн взе титлата, а Стилияна Николова завоюва бронзовото отличие.

В първото си официално състезание новият отбор в състав Вая Драганова, Елена Георгиева, Петя Борисова, Женина Трашлиева, Биляна Везирска и София Иванова събра 53.150 точки от двете изпълнения.

Днес възпитаничките на Весела Димитрова изпълниха много добре композицията си с три ленти и две топки под бурните аплодисменти на публиката и получиха 28.950 точки. Те имаха неточности, но не и груби грешки.

Вчера българките бяха оценени с 24.200 точки на пет обръча, след като допуснаха много грешки.

Така България се класира и за двата финала утре.

Всички останали ансамбли допуснаха много грешки днес. На второ място се класира Гърция с 52.650 точки (24.700 и 27.950), а на трето място е Франция с 50.900 точки (26.500 и 24.400).

При жените Боряна Калейн спечели титлата, а Стилияна Николова завоюва бронзов медал в многобоя.

Калейн изигра стабилно композицията си с лента и получи 31.350 точки. На бухалки националката също се представи отлично и беше оценена с 31.850 точки. Тя събра сбор от 127.300 точки, след като вчера има 32.950 на обръч и 31.150 на топка.

Така Калейн се класира за всичките четири финала на отделните уреди в неделя.

Стилияна Николова също се представи силно на лента и на бухалки и получи съответно 32.100 и 32.050 точки. Така тя ще играе на три от четирите финала (без топка).

Николова е със сбор от 123.800 точки, след като вчера беше оценена с 32.000 на обръч и 27.650 точки.

Сребърното отличие в многобоя завоюва италианката София Рафаели със 124.550 точки (31.300 на обръч, 30.750 на топка, 32.150 на бухалки и 30.350 на лента).

Боряна Калейн беше наградена лично от президента на БФХГ Илиана Раева, а президентът на ФИГ Моринари Ватанабе и вицепрезидентът на родната федерация Невяна Владинова връчиха медалите съответно на София Рафаели и на Стилияна Николова.

При жените участваха 38 гимнастички, а при ансамблите 6 отбора.

Утре Световната купа в София завършва с финалите на отделните уреди при жените и при ансамблите, които стартират в 12.35 часа в "Арена Армеец".