Ансамбълът ни и Боряна Калейн със сребърни медали от Световната купа в Румъния

OFFNews 15 юли 2023 в 19:20 2232 0

Боряна Калейн

Снимка БФХГ

Със сребърни медали от многобоя се окичиха Боряна Калейн и гимнастичките ни от ансамбъла по художествена гимнастика на Световната чалъндж купа в Клуж-Напока, Румъния.

Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова допуснаха грешки в изпълнението си с три ленти и две топки и бяха оценени с 31.350 точки, от които 17.300 за трудност, 7.500 за артистичност и 6.550 за изпълнение. Възпитаничките на Весела Димитрова, Михаела Маевска и Ясена Стойнева събраха общ актив от 66.250 точки (34.900 на пет обръча и 31.350 на три ленти и две топки), за да вземат сребърните отличия.

Шампион в многобоя стана ансамбълът на Италия със 70.050 (36.550 и 33.500), а на трето място е Бразилия с 64.550.

Българките се класираха и за двата финала на отделните уреди с втори по сила резултат на пет обръча и трети на три ленти и две топки.

При жените Боряна Калейн спечели сребърен медал в многобоя, а Ева Брезалиева завърши на пето място. Калейн изигра отлично съчетанията си с бухалки и с лента и получи оценки съответно 34.200 точки и 31.800 точки. Тя събра актив от 130.850, след като вчера има 30.850 на обръч и 34.000 точки на топка.

Ева Брезалиева, която беше втора след първия ден на турнира в петък, има 126.850 точки (32.450 на обръч, 33.100 на топка, 30.150 на бухалки и 31.150 на лента) и завърши на пета позиция. Днес тя допусна грешка в композицията си с бухалки.

Калейн и Брезалиева ще играят на шест от осемте финала на отделните уреди в неделя. Калейн е с втора по сила оценка на бухалки и с трета на лента, а вчера си осигруи място сред финалистките на топка. Брезалиева добави и финал на лента, след тези на обръч и на топка. Тя е с трета по сила оценка на лента, но допусна грешка в композицията с бухалки и остана без финал на този уред.

Съдия за България в ансамбловата надпревара е Християна Тодорова, а в индивидуалната - Филипа Филипова.