В момента Китай монополизира производството на фотоволтаици, електрически автомобили и акумулаторни батерии, като това се превръща в предизвикателство за изпълнението на Зелената сделка. Заради това ЕС си поставя целта до 2030 г. поне 40% от тези технологии да се произвеждат в Европа.
Това каза на брифинг на Бюрото на Европейския парламент в България евродепутатът Цветелина Пенкова. Тя съобщи, че в момента се работи по Европейския акт за промишлеността с нулеви нетни емисии, като нагласите са той да бъде окончателно приет до края на мандата на ЕП, който изтича след година. Очаква се гласуването в ЕП да бъде през ноември. В това законодателство са включени и системите за улавяне на въглеродни емисии.
Пенкова коментира, че в контекста на Зелената сделка трябва ЕС да се съсредоточи и върху ядрената енергетика, тъй като блокът може да поеме цялата производствена верига и вече е конкурентноспособен на световния пазар. Тя добави, че финансирането на тези проекти е под въпрос. По думите ѝ се обсъжда пренасочване на сумите от Фонда за иновации, както и неизползваните пари от Планът за възстановяване и устойчивост. (Държавите членки средно са усвоили 30% от средствата по ПВУ и остава голям остатък. България е получила малко над 20%. Рекордьор е Испания, която е получила над 50% от парите по ПВУ. Страни като Унгария, Ирландия, Нидерландия, Полша и Швеция не са получили нищо от ПВУ - б.а.)
Евродепутатът заяви, че друг ключов момент са програмите за преквалификация, както и намаляване на административните пречки при издаване на разрешителни за фотоволтаици.
За обществени поръчки за фотоволтаици водещ няма да е ценовият критерий, а социалната тежест. Целта е създаването на нови работни места, което ще допринесе за Зелената сделка. Слънчевите панели няма да се поставят на земеделски площи, но решението е на държавите членки.
Паралелно енергията в блока ще се транспортира, като за целта ще се работи по изграждането на мрежа. Съхранението на енергия в батерии е неефективно, поради което европейските институции се отказват от тази идея за сметка на вътрешния експорт.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)