Дерогацията за емисиите за българските топлоцентрали изтича през 2030 г., каза на брифинг евродепутатът Радан Кънев (ДСБ/ЕНП).
Големият въпрос, на който няма отговор, е как България да произвежда електроенергия след 2025 година. След тази дата държавата не може да субсидира това производство, добави той.
"Навели сме се като щраус, но не в пясък, а в лигнитни въглища. Правим се, че проблем няма", коментира евродепутатът.
Той добави, че емисиите, отделяни при изгарянето на лигнитни въглища, са повече, заради което българите, живеещи в района на ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ-овете в Маришкия басейн, дишат по-мръсен въздух. Очаква се след 2030 г., когато изтича дерогацията за емисиите за българските топлоцентрали, България да направи по-решителни стъпки за намаляването на емисиите.
Радан Кънев коментира, че в Европейския парламент най-сериозен дебат по темата за декарбонизацията е имало предложението за намаляване на емисиите при животновъдството.
Евродепутатът заяви, че системите за улавяне на въглеродните емисии няма да могат да удължат живота на топлоцентрали, тъй като те не могат да уловят емисии в такива размери.
"Нашата голяма задача е с разумни политики е да направим така, че нашите чувствителни региони като Кюстендил, Перник и Стара Загора да проявят лидерски потенциал и да останат водещи в модерните технологии."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург