Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни изрази притеснение, че фаворитът на ЕП за европейски главен прокурор Ла̀ура Кьо̀веши е била поставена под "юридически контрол".
Той още заяви, че въпросът ще бъде обсъден на следващия Председателски съвет. Срещата на съвета ще се състои в сряда, 3-и април, в 08:30 ч. централноевропейско време.
"Притеснен съм от новината, че Ла̀ура Кодру̀ца Кьо̀веши е била поставена под юридически контрол. Европейският парламент стои зад избора си за европейски главен прокурор. Ще повдигна въпроса на Председателския съвет на Европейския парламент следващата сряда", написа Таяни в своя профил в Туитър.
Изявлението е по повод на новината, че водещият кандидат за европейски главен прокурор - бившият председател на румънската антикорупционна прокуратура (DNA) Ла̀ура Кьо̀веши - е поставена под "юридически контрол" от спецагенцията, която разследва съдии и прокурори. Тя е получила и забрана да напуска страната, както и да разговаря с медиите заради течащото разследване срещу нея.
Според АФП Кьовеши е получила обвинение в подкуп, но засега няма потвърждение от официална румънска институция. Мнението на Кьовеши е, че разследването цели да предотврати заставането ѝ начело на новосформиращата се Европейска прокуратура**.
Въпреки че в Европейския съвет няма единодушие по въпроса кой да заеме поста, румънката е фаворит на европейските депутати. При гласуването кой да заеме позицията евродепутатите от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи и от Комисията за контрол на бюджета излъчиха именно Кьовеши като фаворит.
*Председателският съвет дава становище по всички въпроси, засягащи законодателната програма и отношенията с останалите органи и институции на Европейския съюз. На него присъстват председателят на ЕП (към момента Антонио Таяни), председателите на политическите групи, както и представител на независимите членове на ЕП.
**През 2017 г. държавите членки на ЕС решиха да си сътрудничат по-тясно с цел предотвратяване по-ефективна борба с финансовите измами в съюза. Така се роди идеята за Европейска прокуратура, която се очаква да започне да функционира до края на 2020 г. Тя ще има правомощия да провежда разследвания и наказателни преследвания на престъпления, засягащи финансовите интереси на ЕС.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)