Най-много дела срещу журналисти в ЕС заради работата им водят политиците. Това се посочва в изводите от доклад, представени пред комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи от авторите Джъстин Борг и Франческа Фарингтън от университета в Абърдийн.
По техните думи на второ място по дял са делата, заведени от дружества. Докладът изследва всички 47 дела срещу 102-ма ответници, заведени от януари 2022 г. до август тази година. Фарингтън уточни, цитирана от БТА, че не са рядкост и заплахите срещу журналистите с дела, които накрая не се изпълняват и затова статистиката не обхваща предупрежденията за съдебни искове.
Най-често дела се водят заради разпространяване на информация от обществен интерес, главно свързана с гражданите на повече от една държава от ЕС. В повечето случаи делата са по повод публикации за корупция, организирана престъпност, финансови престъпления.
Повечето дела (85 на сто) засягат обществения интерес в няколко европейски страни или целия ЕС, посочи Борг. По неговите думи законовите промени, предложени от Европейската комисия, биха обхванали 95% от досегашните случаи, които са основно трансгранични и затова биха попаднали в обхвата на промените. По този начин би отпаднала възможността да се избира съд за внасяне на исковете според различното отношение на националните законодателства по тези случаи, поясни той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир