Европейският съюз има едни от най-високите стандарти за безопасност на храните в света. Значителното по обем законодателство в областта на храните обхваща цялата верига на производство и преработка на храни в рамките на Съюза, както и внасяните и изнасяните стоки.
В определени случаи в България се прилагат по-високи норми за някои храни. Специалистите смятат, че законодателството трябва да бъде отворено и да се базира на научно доказани факти.
Разминаването в националните законодателства или стандарти на страните от общността води до продукти с двойно качество - някои марки предлагат един и същ продукт в различни страни с различен състав. Европейската комисия проведе няколко кампании за тестване на храните в общността. Правната рамка бе преразгледана и въпросът за двойните стандарти отпадна. Бяха осъвременени и списъците с нелоялни търговски практики.
Стандартите не бива да ограничават кулинарните традиции, да забраняват храни и да уеднаквяват вкусове. Необходимо е да се насърчават различните вкусови предпочитания чрез производството на качествени местни храни, да се стимулират местните производства и тяхното потребление. Продоволствената сигурност е от ключово значение за стабилността на Европа и нейните граждани.
Подкастите от поредицата "Какво може Европа?" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с OFFNews.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)