Европейската комисия предложи таван от 10 000 евро за целия ЕС за плащания в брой, както и специален орган на ЕК, който да следи най-рисковите финансови институции в държавите членки за пране на пари.
Предложенията са част от законодателни предложения за засилване на правните норми на ЕС за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма.
Тавани вече съществуват в около 2/3 от държавите членки, но са в различен размер. Националните тавани под 10 000 евро ще могат да останат в сила.
Плащанията в брой са лесен начин за престъпниците да изпират пари, тъй като установяването на безкасовите операции е много трудно. Ограничаването на големите плащания в брой затруднява изпирането на пари от престъпниците, пише в официално съобщение от Комисията до медиите.
Нов орган пряко ще следи рисковите финансови институции
Очаква се новият орган на ЕК да упражнява пряк надзор върху някои от най-рисковите финансови институции в държави членки на ЕС, както и да създаде единна интегрирана система за надзор в ЕС срещу изпирането на пари.
Специалната група за финансови действия (FATF) – световният орган за наблюдение на изпирането на пари и финансирането на тероризма – ще издава препоръки към държавите. Държава, която е включена в списъка, ще бъде включена и в списък на ЕС: "черен" или "сив".
С измененията ще се осигури пълна проследимост на прехвърлянията на криптовалути (биткойн и др.).
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир