Няколко източноевропейски държави се възпротивиха на решението за разпределяне на 120 хил. имигранти, намерили убежище в Италия и Гърция. Чехия, Унгария, Румъния и Словакия изразиха несъгласие с приемането на чужденци по квоти за различните държави и гласуваха против решението.
Словашкият премиер Роберт Фицо, чиято страна трябва да приеме на първо време 800 души, бе най-краен в реакцията си. Той заяви, че няма да се съобрази с „диктата“ от Брюксел, и заплаши, че ще „блокира“ днешната среща на правителствените ръководители, съобщава БНР.
Чешкият президент Милош Земан заяви, че подобно решение е грешка. му колега изказа обратното мнение: Само бъдещето ще покаже каква грешка бе това, заяви той. Латвийският министър подкрепи споразумението, но броени часове по-късно стотици негови сънародници изразиха възмущението си по улиците на Рига.
Би Би Си разглежда тези изявления като знак, че единството на Европейския съюз е застрашено повече от всякога. Според Франс прес гласуването на вътрешните министри е влошило допълнително отношенията в съюза, вече обтегнати заради гръцките дългове. В същото време представител на ООН предупреди, че разпределянето на 120 хиляди души няма да е достатъчно за стабилизиране на ситуацията и че в скоро време това число ще трябва да бъде значително увеличено, предвид рекордния наплив от мигранти през Средиземно море.
Държавните и правителствени ръководители от ЕС се събират на неформална среща тази вечер в Брюксел за нови преговори по бежанската криза.
След като вече има решение за балансираното разпределяне бежанци на територията на Европа чрез квоти, премиерите и президентите ще се заемат с дългосрочните мерки за овладяване на миграционния натиск. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск призова за единство преди срещата.
С комбинация от мерки за удържане на бежанските потоци и възвръщане контрола по нашите граници, превзети от трафиканти на хора, ние можем и ще се справим с тази криза, каза той, цитиран от БНР.
Ще се преговаря по списъка от действия, предложен на 9 септември от председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер. Те включват квалифицирането на балканските страни-кандидатки за членство като „сигурни държави на произход“, така че техни граждани трудно да кандидатстват за убежище; подсилване правомощията на европейската агенция за външните граници ФРОНТЕКС, така че сама да извършва принудително експулсиране на нелегални имигранти; увеличаване на хуманитарната помощ за сирийските бежанци в Турция, Ливан и Йордания, така че те да останат в пограничните райони; създаването на доверителен фонд от 1.8 милиарда евро помощ за развиващите се страни в Африка и други.
Преди началото на неформалната среща на върха българският премиер Бойко Борисов ще участва в традиционното заседание на десните лидери от Европейската народна партия, които ще съгласуват позициите си.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23.09 2015 в 09:14
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
23.09 2015 в 08:25
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара