Американците спечелиха трета поредна олимпийска титла

Драгомир Панков 22 август 2016 в 00:28 3277 0

Отборът на САЩ спечели трета поредна и общо 15-а титла от 19 издания на олимпийския баскетболен турнир.

На финала в Рио де Жанейро американците не срещаха никакви проблеми срещу Сърбия и победиха с разгромния резултат 96-66. Вчера с подобна разлика и женкият тим на САЩ се окичи със златото.

Въпреки загубата във финала, Сърбия изигра много силен турнир, показвайки страхотен баскетбол и логично заслужи уважението на съпернците си. Женският отбор на Сърбия спечели бронзовите медали в олимпийския турнир.

Това беше последният мач на легендарния треньор Майк Кшижевски начело на на америанския национален отбор, който с успех води от 2006 година насам. В този период той го изведе до три олимпийски и две световни титли. От догодина неговото място ще бъде заето от треньора на Сан Антонио Спърс Грег Попович.

Интрига имаше единствено в първата четвърт от мача, в която на моменти Сърбия водеше в резултата, а след нея американците водеха само с 4 точки. Кевин Дюрант обаче наниза две поредни тройки в началото на втората част, а след като вкара 24 точки само за първото полувреме изведе отбора си далеч напред с 23 напред. След почивката всичко беше под контрола на САЩ и разликата премина границата от 40 точки в средата на последния период. До края мачът просто бе доигран, а американците отпразнуваха третата си поредна олимпийска титла.

Кевин Дюрант наниза 30 точки (5 тройки) за победителите, 13 точки и 15 борби добави ДиМаркъс Къзънс, а 12 вкара Клей Томпсън.
За Сърбия Неманя Недович реализира 14 точки, а Милан Мачван – 11.

В мача за третото място Испания драматично победи Австралия с 89:88 (23:17, 17:21, 27:26, 22:24).