Всяка последна събота от месеца в „Пирогов“ ще се извършват безплатни прегледи за деца и младежи, съобщиха от лечебното заведение.
Националната програма „Детско здраве „Пирогов““ бе открита днес от директора на болницата доц. д-р Стоян Миланов.
Прегледите ще извършват д-р Асен Меджидиев - началник на отделението „Уши, нос и гърло“ (УНГ), и д-р Атанас Кацаров - главен административен лекар на Клиниката по детска ортопедия и травматология.
Лекари от детската хирургия и детската урология също ще се присъединят към колегите си в безплатните профилактични прегледи на децата.
Такива няма да сепровеждат само в София, а също и в болници в Бургас, Хасково, Димитровград, Дупница и Кърджали.
Така няма да се налага семействата да пътуват до София, за да може децата им да минат на безпалтни профилактични прегледи, обясняват от спешната болница.
Записване на час за преглед в София може да се направи на телефони:
02/ 91 54 428 – за детски уролог;
02/ 91 54 447 – за детски хирург;
02/ 91 54 479 – за УНГ;
02/ 91 54 262 – за детски ортопед-травматолог.
От началото на годината УНГ специалистите в „Пирогов“ са прегледали общо 600 деца. При 58% от тях са диагностицирани заболявания в ранна фаза, от които 50% са със сериозни и гнойни отити. При 20% пък се наблюдава хипертрофирала трета сливица и със затруднено носно дишане.
Детските травматолози пък са прегледали общо 173 деца. 73% от тях или 132 деца са с плоскостъпие, а 58-60% или 101 имат сколиоза (гръбначно изкривяване).
Целите на програмата са профилактика и ранна диагностика на хроничните заболявания на горните дихателни пътища и профилактика и ранна диагностика на гръбначните изкривявания, деформации на ходилата и др.заболявания на опорно-двигателния апарат.
По време на кампанията специалистите от „Пирогов“ ще провеждат лекции и семинари с общопрактикуващи лекари и специалисти от гласовете. Те поемата ангажимента и да се погрижат за раннодиагностицираните случаи, които изискват висококвалифицирана помощ и диагностика, както и проследяването им.
Сред целите в кампанията е също да се създадат регионални центрове, които да осъществяват комуникациите между лечебните заведения, провеждащи прегледите и обратна връзка между специалистите и джипитата.
На всяко тримесечие данните от прегледите ще се обработват с цел подобряване на превенцията и на лечението при най-често срещаните заболявания.
В края на годината резултатите ще се обобщят.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата