Политическата ситуация в Румъния може да отложи за пореден път въпроса за приемането на България в Шенгенската зона, твърдят дипломати в Брюксел, съобщава БНР.
През октомври стана ясно, че решението на Европейската комисия за присъединяването на България към Шенген ще бъде взето след доклада на комисията за Румъния. В същото време Румъния поиска това да стане още през декември.
Засега остава датата 7 март, на която министрите на вътрешните работи от Евросъюза трябва да обсъдят поетапно присъединяване на София и Букурещ - първо с морските и въздушните, а по-късно и със сухопътните граници. Това обаче е заложено само в предварителната програма на ирландското председателство. Тя може да претърпи промяна, ако резервите на Холандия и други държави към допускането на българи и румънци в Шенген останат в сила.
Приемането на България и Румъния в Шенген не фигурира сред официално обявените приоритети на започващото от началото на 2013-а година ирландско председателство на Евросъюза. "Разбира се, ще работим отблизо с двете страни, ние сме добри приятели и на България, и на Румъния. За съжаление, ние не сме част от Шенгенското споразумение, но като председателство, естествено, ще бъдем обективни към ангажиментите си по Шенгенския въпрос. Надяваме се, че може да има успешен резултат за България и Румъния в рамките на ирландското председателство, но това ще зависи от постигането на споразумение в Съвета и засега е твърде рано да предвидим какво ще стане", каза през декември ирландският министър по европейските въпроси Лусинда Крейтън.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
08.01 2013 в 09:03
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Батко
Питбул нападна жена и уби пинчера ѝ Роко
dolivo
Питбул нападна жена и уби пинчера ѝ Роко
Миле Елисеев
Борисов благодари на Фон дер Лайен за ''най-мощния'' ресор на Екатерина Захариева
Джендо Джедев
Тръмп за новото покушение: Чухме 4-5 изстрела във въздуха
dolivo
Новата методика за такса смет се отлага, трябваше да поскъпне от 2025 г. от 3 до 10 пъти