От днес плажовете по Северното Черноморие вече работят спасители и медицински пунктове. Недостигът на охранители обаче заплашва да остави немалка част от плажната ивица без надзор.
Освен охрана, по плажовете вече действат и медицинските пунктове, а плажните ивици са обработени срещу насекоми.
За новия летен сезон ще са необходими около 4000 спасители. Постовете по закон трябва да са на поне 100 метра един от друг. Когато по плажовете има повече хора, те се поставят и на по-малко разстояние един от друг, като на всеки пост се назначават обикновено двама спасители.
Проблемът според специалисти идва главно от това, че много младежи не могат да си позволят курсовете на Българския червен кръст. Те са разделени на две – за спасител на басейн и на морския бряг, а цената е около 150 лева. Курсът за охрана на басейн е значително по-лесен, а и работата е по-малко натоварена, затова много желаещи се насочват именно към този вариант.
Много фирми, осигуряващи охраната на плажната ивица, вече предлагат заплащане на курса, като парите им се връщат след началото на сезона.
Друга причина за недостига на спасители е и ниското заплащане, несъответстващо на високите критерии и отговорност, които изисква работата. Заплатата варира между 500 и 800 лв. в зависимост от това дали фирмите осигуряват или не престоя и храната на наетите от тях охранители.
Недостигът на кадри ще остави част от плажната ивица без спасители, което застрашава живота на летуващите. Само през миналата година на неохраняеми плажове са се удавили 15 души.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата