Новото гръцко правителство се изправя пред поредица от предизвикателства: растящ дълг, хронична безработица и отношения с останалата част на Европа. Освен всичко това спешно възниква и въпросът за сигурността. Неволно Гърция се превърна в кръстопът: на нейна територия се разминават джихадисти, тръгнали от Европа, които се опитват да се доберат до Ирак и Сирия, и бойци, завръщащи се у дома от Близкия Изток.
Дългата морска граница на Гърция, близостта й с Турция, взривът на нелегална емиграция от Сирия и ужасното финансово състояние на държавата превръщат страната в примамливо пристанище за различни джихадистки групировки, по сведения на много източници, занимаващи се с контратероризъм.
Близък до гръцките разузнавателни служби източник съобщи за СНН, че в страната вероятно има около 200 души, свързани с формирования като Ислямска държава в Ирак и Сирия /ИДИС/ или ислямистката групировка Фронт „Нусра“, която е известна като клон на Ал Кайда в Сирия. Европейците и в двете са най-многобройни.
Четири са най-новите случаи с гръцка връзка:
Абделхамид Абаауд е известен белгийски джихадист в ИДИС, за когото белгийските служби вярват, че е пътувал от Сирия към Гърция, а после е разговарял по телефона с терористична клетка, неотдавна унищожена от белгийската полиция;
В началото на януари трима белгийски младежи са арестувани на международното летище Шарлероа край Брюксел, докато се канели да излетят за Гърция. От Службата на белгийския Главен прокурор твърдят, че участват в терористична група;
На 17 януари гръцката полиция задържа 33-годишен алжирец, за чиято екстрадиция Белгия настоява във връзка с атентата в Париж. Той не е казал името си, но е заявил, че е невинен.
Миналата година са арестувани двама френски джихадисти, докато се опитвали да върнат у дома. Единият е задържан, докато преминавал през Италия. Казва се Ибрахим Будина, 23-годишен французин по националност, роден в град Алжир. Гръцките граничари открили у него USB устройство с инструкции как се правят самоделни бомби. Не го задържали, но предупредили френските служби, които по-късно откриват в апартамента му недалеч от Кан оборудване за създаване на подобни бомби. Будина отхвърля обвиненията в тероризъм и очаква делото да влезе в съда.
Няма сведения обаче колко са джихадистите, които пътуват индивидуално във всяка посока, нито колко използват подкрепа на мрежата.
„Не цел, просто вход“
„Гърция не е цел, а само входна врата за Европа и спирка по пътя на бойците към дома им“, информира източник, близък до гръцкото разузнаване. „Големите имигрантски общности в Гърция, особено в Атина, могат да подслоняват джихадистите и други лица, свързани с подобни групировки, и обикновено им помагат да останат анонимни“, заявява той.
Според данни на полиицята, през 2011 година гръцките власти са задържали близо 50 000 нелегални имигранти от Афганистан и Пакистан.
Според анализатор, който изследва моделите на придвижване на джихадистите, съществуват индикации, че в Гърция се създават логистични, вербовъчни и финансови клетки, целящи отчасти да подпомогнат пътуващите от Косово и Албания, чийто брой расте и които са потенциални бъдещи бойци.
ИДИС вече създаде няколко пропагандни видеоклипа, на които косовари призовават сънародниците си да се присъединят към тях. Властите в Косово са убедени, че около 200 човека са напуснали страната, за да се включат в „свещената война“ в Ирак и Сирия.
Не Балканите не са единствените, които осигуряват условия за „пътешествениците“.
„Установихме, че през последните две години през Гърция са преминали около 2 000 души, идвали са предимно от Италия с кораб, страната им е послужила като междинна спирка по пътя им,“ съобщил на СНН източник, близък до разузнаването. „Като се има предвид броят на напусналите Европа и заминали за Сирия и Средния Изток, не смятаме, че това е особено висока цифра. Съществува обаче твърде голяма веорятност тя да е доста по-голяма отколкото ни е известно“ добавил той.
Притокът към Гърция расте заедно с напрежението в Сирия
От другата посока броят на мигрантите, опитващи се нелегално да стигнат до Европа, се увеличава, колкото повече се засилва напрежението в Сирия. Пътуват главно по море. Мнозина тръгват към Гърция и Италия на стари ръждясали „щайги“, използвани за риболов по турското карйбрежие. Така тези бежанци се опитват да избягат от отчаянието и безнадеждността.
Джон М. Номикос, директор на атинския Изследователски институт за Европа и Америка, казва, че много мигранти са без документи, защото трафикантите им ги вземат предварително, а щом се доберат до Гърция търсят политическо убежище. По дадни на Института малцина от пристигащите в страната по-късно се женят за гъркини и получават гръцки лични карти или паспорти, с които могат да пътуват из Европейския Съюз.
По данни на Фронтекс, Службата на Е.С. по безопасност на външните граници, през изминалата 2014 в Съюза са се опитали да влязат нелегално 270 000 души, като напливът по централните и източните средиземноморски граници е нараснал неимоверно. Един от неизяснените въпроси, пораждащи тревога сред европейските чиновници, е дали ИДИС или някоя от останалите групировки вече използват този канал, за да инфилтрират свои членове в Европа.
Гръцкото Вътрешно министерство признава, че има слаба информация за броя на нелегално пребиваващите в страната. Номикос и други твърдят, че силно са намалели и твърде много са ограничени възможностите на гръцките власти да проследяват кандидатите за политическо убежище и потенциалните джихадисти . През последните шест години на рецесия бюджетите са окастрени, а висшите служители от разузнаването или са загубили работата си, или са се пенсионирали преждевременно.
Съчетано с политическите назначения в службите за сигурност и с липсата на специалисти за борба с тероризма, това е довело до убийствен „дефицит на експертиза“ във време, когато заплахите се умножават, твърди Номикос.
Не помага и обстоятелството, че гръцката полиция е свръхангажирана в битката с остатъците от крайно лявата групировка „17 ноември“, които понякога напомнят за себе си, като извършват саботажи и организират политически убийства.
Западните съюзници трябва да помогнат
Според Номикос съществува и неравнопоставеност в координацията между Националната разузнавателна сулжба, полицията и другите институции, а Гърция има огромна нужда от спешна помощ от страна на САЩ или Европейската Комисия, за да реформира системата си за сигурност.
„На държавата е крайно необходим Департамент за вътрешна сигурност, който да съгласува събирането на информацията между Гръцкото разузнаване (NIS-EYP), антитерористичната разузнавателна единица“ и полицията, бреговото и военното разузнаване, казва Номикос.
В сравнение с която и да е друга част от Европа, балканските държави на север от Гърция са се превърнали в главен източник на джихадистки клетки. По мнението на някои анализатори възможно е военните групировки от Близкия Изток да проникнат и в този прикрит пазар на оръжия.
През ноември албанската полиция арестува осем души в Шияк и иззе пушки и амуниции. Прокурорите, цитирани в албанските медии, заявяват, че оръжието е било предназначено за Сирия или Ирак.
Непосредствено след атентатите в Париж от началото на януари, Федерика Могерини, шеф на европейската външна политика, обеща по-добра координация между разузнаванията в целия ЕС и засегнатите арабски държави в борбата с тероризма.
Срещата на върха на 12 февруари в ЕС ще се занимава именно с тази тема. Една седмица по-късно предстои подобна среща и във Вашингтон . Каквито и да са икономическите разногласия между новото гръцко правителството на Сириза и неговите партньори, то има нужда от един по-добре координиран подход, тъй като, не може самосотятелно да преодолее опасността, пред която се е изправило.
------------------
Автори: Тим Листър и Йоанис Манцикос, CNN
Йоанис Манцикос е изследовател и консултант по въпросите на исляма в Африка и на тероризма, живее в Атина. В изготвянето на този коментар участва и Елинда Лабрапулу .
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
01.02 2015 в 13:27
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.02 2015 в 07:14
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.02 2015 в 06:06
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
31.01 2015 в 22:22
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
31.01 2015 в 12:42
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
31.01 2015 в 05:10
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
30.01 2015 в 19:35
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
30.01 2015 в 19:31
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Владè
Рускиня загина при катастрофа на Струма, шофьорът - надрусан
Джендо Джедев
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не е правилно срещите да са през социалните мрежи и медиите
случайно прочетох
Борисов с нова оферта към ПП-ДБ. Предлага ген. Атанасов да стане шеф на парламента
GB
Номинациите на Тръмп: Още от Фокс нюз и ветеран от футболната лига за строителството
Джендо Джедев
Борисов с нова оферта към ПП-ДБ. Предлага ген. Атанасов да стане шеф на парламента