Четири политически формации се очертават като сигурни и още три като потенциално възможни участници в следващия парламент.
Коалицията „ГЕРБ-СДС“ засега запазва лидерската си позиция с 25,2%, следвана от „БСП за България“ с 22,5%. Напрегната до последния момент може да се окаже битката за третото място между партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ - с 14,2 на сто, и ДПС с 11,5%. В „Демократична България“ получава 5,6% подкрепа, „Изправи се! Мутри вън!“ - 4,1 на сто, а ВМРО 3,2 на сто. Цели 13,7 на сто от решилите да гласуват заявяват, че ще подкрепят друга партия.
Това показват данните от национално представително проучване на „АФИС“, осъществено в периода 12-17 февруари сред 1000 пълнолетни български граждани.*
За първи път сред потенциалните парламентарни призьори личат имената не на една, а на две съвсем нови формации, които на предстоящите избори ще направят своя политически дебют, подчертават социолозите.
Данните показват очертаваща се широка фрагментация на вота, заради което е възможно голяма част от българските избиратели да останат непредставени в следващия парламент. Освен, че е нетипично висок делът на така наречените „Други партии“, които ще привлекат гласове, но ще останат извън парламента, не са малко и формациите, които ще останат под 4-процентовия праг, но ще прескочат „заветния“ един процент от гласовете, който осигурява на участниците държавна субсидия. Това са Възраждане с 2,2%, АБВ и Атака с по 1,6%, Републиканци за България с 1,4%,
Патриотичната коалиция - Воля и НФСБ получава 2,0 на сто. Над един процент получава и партия, която не само не е регистрирана за участие в предстоящите избори, но и изобщо не е подавала заявление за регистрация – „Българско лято“ на бизнесмена в Дубай Васил Божков.
Цифрите показват, че мощните антиправителствени нагласи, зародили се през миналото лято, не намират концентриран израз и се разпръскват в много и различни посоки. По този начин многобройните заявки за битка срещу статуквото не са уплътнени с реални шансове да донесат желаната от мнозинството български граждани промяна, коментират от АФИС.
По-малко от два месеца преди насрочените парламентарни избори кардиналният въпрос за хипотетичната избирателна активност остава без отговор. В случай, че електоралните нагласи до предстоящите избори се запазят на сегашното ниво, избирателната активност ще бъде около 3,1-3,2 млн. души. При условие обаче, че епидемичната обстановка се усложни с наближаването на изборната дата, тази активност може да спадне до 2,6-2,7 млн. души.
-----------------------------------------------------
*По данни от национално представително проучване на „АФИС“, осъществено в периода 12-17 февруари 2021 г. Интервюирани пряко "лице в лице" в домовете им са 1000 пълнолетни български граждани. Проучването е извършено със собствени средства. Изводите в анализа нямат характер на прогноза. Такава ще бъде направена въз основа на данните от мартенското проучване на „АФИС“ в по-непосредствена близост до очакваното събитие.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег