'Всичко е един голям океан': 1/3 от Пакистан е под вода
Една трета от Пакистан е под вода - съобщи министърът на климата в страната. Опустошителните внезапни наводнения заличиха пътища, домове и посеви, взеха над 1000 жертви и засегнаха 33 милиона пакистанци - един на всеки седми жител на страната. Цари хаос.
"Всичко е един голям океан, няма суша, която да изпомпва водата" - каза Шери Рехман, наричайки това "криза с невъобразими размери".
По официални данни жертвите от началото на сезона на мусоните през юни досега са най-малко 1136 души. От тях само 75 души са загинали само през последните 24 часа.
Летните дъждове са най-силните от десетилетие насам и за тях правителството обвинява изменението на климата. "Буквално една трета от Пакистан е под вода в момента, което надхвърля всички граници, всички норми, които сме виждали в миналото - казва Рехман пред АФП. - Никога не сме виждали подобно нещо."
Големите води в северната част на долината Сват в страната са отнесли мостове и пътища, отрязвайки цели села.
Километри наред се виждат само върховете на дърветата: мащабите на бедствието в Пакистан
На хиляди хора, живеещи в планинския район, е наредено да се евакуират, но дори с помощта на хеликоптери властите все още се борят да достигнат до затрупаните.
"Село след село е заличено. Милиони къщи са разрушени", заяви министър-председателят Шехбаз Шариф в неделя, след като прелетя над района с хеликоптер.
Тези, които са успели да избягат, са били натъпкани в един от многото импровизирани лагери в цялата страна.
"Животът тук е мизерен. Самоуважението ни е поставено на карта", казва пред АФП пострадалият от наводненията Фазал Малик от училище, в което са настанени около 2500 евакуирани в северозападната провинция Хайбер Пахтунхва.
33 милиона души засегнати от исторически наводнения в Пакистан
Провинции като Синд и Белуджистан са най-силно засегнати, но планинските райони в Хайбер Пахтунхва също са сериозно засегнати.
Тазгодишният рекорден мусон е сравним с опустошителните наводнения от 2010 г. - най-смъртоносните в историята на Пакистан - при които загинаха повече от 2000 души.
Нараства и загрижеността за предстоящите разходи за възстановяване след това бедствие, а правителството на Пакистан призова за финансова помощ от агенции, приятелски държави и международни донори. Предварителната оценка сочи, че са необходими 10 милиарда долара - по думите на министъра на планирането Ахсан Икбал пред Ройтерс.
Почти половината от реколтата от памук в страната е унищожена, а зеленчуковите, овощните и оризовите полета са претърпели значителни щети, добави той.
В събота правителството на Обединеното кралство обяви, че е отпуснало до 1,5 млн. паунда (1,8 млн. долара) помощ.