Отново мащабни протести и полицейско насилие в Иран снощи, предаде Би Би Си.
Въпреки съобщенията, че през последните дни стотици са били убити или ранени от иранските сили за сигурност, демонстрантите се противопоставиха на смъртоносната репресия от страна на правителството.
This is not a protest. It is a revolution.
— Masih Alinejad ????️ (@AlinejadMasih) January 10, 2026
Yes, Iran is looking at FREEDOM.
January 2026 Iran. pic.twitter.com/CI4UXMd3lZ
Проверени от британската агенция видеоклипове и разкази на очевидци сочат, че управляващите в Иран засилват реакцията си. Достъпът до интернет продължава да е ограничен.
Главният прокурор на страната Мохамад Мовахеди Азад вчера заяви, че всеки, който протестира ще бъде считан за „враг на Бога“ – престъпление, за което се налага смъртно наказание.
От началото на демонстрациите преди вече над 2 седмици са били арестувани стотици протестиращи. Причината демонстрациите да започнат в над 100 града и селища във всички ирански провинции бе скокът на инфлацията, припомня Би Би Си.
Протестиращите вече призовават за край на клерикалното управление на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей.
Хаманей заклейми протестиращите и ги обяви за "банда вандали", които се опитват да "угодят" на американския президент Доналд Тръмп.
В опит да възпре надигналата се вълна иранското правителство блокира достъпа до интернет в страната.
Инфраструктурата за данни в Иран се контролира строго от държавата и службите за сигурност. Достъпът до интернет е ограничен до голяма степен до вътрешна интранет мрежа с ограничени връзки към външния свят.
През последните няколко години правителството постепенно ограничи достъпа до глобалния интернет. Въпреки това, по време на настоящата вълна от протести, властите за първи път не само блокираха достъпа до световния интернет, но и строго ограничиха вътрешния интранет, отбелязва Би Би Си.
Прекъсването на интернет достъпа в Иран, решението за което беше взето в четвъртък от иранските власти заради антиправителствените протести, все още е в сила, съобщи тази сутрин неправителствената мониторингова организация "Нетблокс", предаде Франс прес.
То продължава вече повече от 60 часа, пише организацията в социалната мрежа "Екс" и допълва, че "подобна ограничителна мярка представлява пряка заплаха за сигурността и благосъстоянието на иранците".
----------------
Разговорът ни с Калоян Константинов при предишните протести в Иран:
Част първа:
Част втора:
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
500
15
11.01 2026 в 20:39
2985
14
11.01 2026 в 15:30
О, само споменавам фактите, батенце! Ако те те обиждат...ми... вземи да се очовечиш! "Don't kill the messenger!", дрто се вика!
Явно не схващаш и разликата между призив за протести и призивите за щурмуване на Капитолия. Маймунка, сър! :D
-6495
13
11.01 2026 в 14:13
Знам, че ти е трудно и няма да те карам да пишеш без правописни грешки. Но поне се опитай да не лъжеш поне в един пост, ок?
Оставям на невероятните ти умения с Google, да откриеш авторите на тези "мирни" послания:
"We've got to stay on the street. And we've got to get more active. We've got to get more confrontational. We've got to make sure that they know that we mean business."
""They're not gonna stop, and everyone beware, because they're not gonna stop... They're not gonna let up—and they should not."
3090
12
11.01 2026 в 14:12
В Иран имат Революционната гвардия - MAGA имат ICE...
Протести избухват в цялата страна след смъртта на Рене Гуд, след като бяха публикувани нови кадри от стрелбата.
Протести избухнаха в цялата страна, след като агент на имиграционната и митническа служба, идентифициран като Джонатан Рос, простреля смъртоносно 37-годишната Рене Никол Гуд.
Демонстранти в Минеаполис и други градове в САЩ, включително Бостън, Ню Йорк, Филаделфия, Роли и Вашингтон, се събраха този уикенд за ненасилствени протести , наречени „ ICE Out For Good“. Снимки показват демонстранти, държащи плакати с искане ICE да напусне градовете им - CNN
3090
11
11.01 2026 в 13:51
Нобеловият институт заявява, че наградата за мир не може да бъде прехвърляна след предложението на Мачадо
Норвежкият Нобелов институт заяви, че Нобеловата награда за мир не може да бъде прехвърляна, споделяна или отнемана, след забележки на лидера на венецуелската опозиция Мария Корина Мачадо, която намекна, че може да даде наградата си за 2025 г. на президента на САЩ Доналд Тръмп. - CNN
2985
10
11.01 2026 в 13:40
Нали се сещаш, че между вандализмите на една шайка маймуни, организирана спонтанно, и тези на друга шайка маймуни, насъскана от действащ политик, има известна разлика? Както и между едниния и другия смуртен случай. Хм, май не де сещаш... Маймуна, сър!
Споко, Глокът ми е за пукане при нужда, а не за трепане ба невинни хорица, не съм член на ICE. ;)
-6495
9
11.01 2026 в 12:31
Нищо, че после демокрастите тихомълком платиха 5 милиона кръвнина на роднините - имало да става, нал тъй :)
-6495
8
11.01 2026 в 12:22
axios.com/2020/09/16/riots-cost-property-damage
theguardian.com/world/2020/oct/31/americans-killed-protests-political-unrest-acled
6-ти Януари запомнило милото :)
Аз предлагам да идеш да ги запукаш с глоКа, ако не си го изпил вече де. Че последните дни доста ти се събра. ;))
3090
7
11.01 2026 в 12:16
• В предупреждение към САЩ , председателят на парламента на Иран заяви, че американските военни и търговски бази ще бъдат третирани като цели за ответни мерки, ако Вашингтон се намеси военно. Президентът Доналд Тръмп заяви вчера, че САЩ са готови да помогнат на иранския народ . - CNN
А те се питат къде е ''миротвореца''.. :(
3090
6
11.01 2026 в 12:13
Свидетел на трагедията на Тракия: Няма спирачен път и следи от спукана гума на тира
Санкциите срещу Русия удариха самолетостроенето й. Производството на нови лайнери зацикли и дори спря
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец
И окупираната Херсонска област остана без ток
Зелена светлина за 40-дневен план на СБУ за принуждаване на Русия да спре войната