Двамата американски космонавти, останали блокирани повече от 9 месеца на Международната космическа станция (МКС) заради техническа повреда на кораба им "Старлайнър", поеха по обратния път към Земята, предаде БТА.
Бари Юджийн "Бъч" Уилмор и Сунита "Суни" Уилямс напуснаха МКС с космическия кораб "Дракон" на компания "Спейс Екс", като НАСА показа на живо тяхното заминаване.
Заедно с тях към Земята поеха американският космонавт Ник Хейг и руският космонавт Александър Горбунов. Очаква се те да се спуснат край бреговете на Флорида в 18:00 ч. (22:00 по Гринуич) тази вечер.
Бъч Уилямс и Суни Уилмор пристигнаха на Международната космическа станция в началото на юни по време на първия пилотиран изпитателен полет на космическия кораб "Старлайнър" на компания "Боинг".
Те трябваше да останат в космоса само една седмица, но многобройни технически проблеми наложиха престоят им да бъде удължен.
През септември Хейг и Горбунов пристигнаха на МКС с космическия кораб "Дракон" на компания "Спейс Екс", оставяйки свободни места за двамата блокирани космонавти. 59-годишният Уилямс и 62-годишният Уилмор вече са пребивавали няколко пъти в космоса и се смятат за опитни астронавти.
Тази неделя на Международната космическа станция пристигна новият екипаж, включващ астронавтите на НАСА Ан Макклейн и Никол Айерс, японския астронавт Такуя Ониши и руския космонавт Кирил Песков.
Американският астронавт Доналд Петит и руските космонавти Алексей Овчинин и Иван Вагнер, които пристигнаха през септември, ще останат на МКС, както е планирано, отбелязва агенцията.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
24373
1
19.03 2025 в 08:56
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му