OffNews.bg

Дезертьорството в армията заплашва Украйна в критичен етап от войната с Русия

Дезертьорството лишава украинската армия от отчаяно необходимата й жива сила и осакатява бойните й планове в решаващ момент от войната с Русия, което може да постави Киев в неизгодна позиция при бъдещи преговори за прекратяване на огъня, съобщава Асошиейтед прес.

Изправени пред всякакъв недостиг, десетки хиляди украински войници, уморени и обезверени, са напуснали фронтовите позиции и се укриват, твърдят войници, адвокати и украински служители. Цели части са напуснали постовете си, като са оставили уязвими отбранителните линии и ускоряват териториалните загуби.

Някои от тях вземат медицински отпуск и никога не се връщат, преследвани от травмите на войната и деморализирани от мрачните перспективи за победа. Други влизат в конфликт с командирите и отказват да изпълняват заповеди, понякога в разгара на престрелки.

"Ситуацията е критична. Това е третата година от войната и проблемът се задълбочава", посочва военният анализатор от Киев Олександър Коваленко.

Москва също не е имунизирана срещу дезертьорството. Украинците разкриват дълбоко вкоренени проблеми, които засягат армията им и начина на управление от страна на Киев - от погрешната мобилизация до прекомерното разтягане на фронтовите части. Това се случва в момент, в който САЩ настояват Украйна да мобилизира повече войници и да позволи призоваването на младежи на 18 г.

Асошиейтед прес е разговаряла с двама дезертьори, трима адвокати и дузина украински служители и военни командири. Някои от тях са пожелали да останат анонимни заради класифицираната информация, която разкриват. Един посочва като аргумент страха от съдебно преследване.

"Ясно е, че сега, честно казано, вече сме изстискали максимума от нашите хора", казва офицер от 72-ра бригада, който отбелязва, че дезертьорството е една от основните причини Украйна да загуби град Въгледар през октомври.

Войниците, които си тръгват

По данни на Главната прокуратура на Украйна от нахлуването на Русия през февруари 2022 г. насам над 100 000 войници са обвинени в дезертьорство. Близо половината от тях са го направили през последната година, след като Киев започна агресивна и противоречива кампания за мобилизация, за която правителствени служители и военни командири признават, че до голяма степен се е провалила.

Това е зашеметяващо висок брой по всички показатели, тъй като преди началото на мобилизацията в Украйна са участвали около 300 000 войници. А действителният брой на дезертьорите може да е много по-голям. Един от депутатите, запознат с военните въпроси, смята, че той може да достигне 200 000 души.

Много дезертьори не се завръщат, след като са получили разрешение за медицински отпуск. Изморени от войната, те са психологически и емоционално белязани. Чувстват вина, че не са успели да съберат воля за борба, гняв заради начина, по който се водят военните действия, и разочарование, че войната изглежда безкрайна.

"Мълчанието по отношение на един огромен проблем само вреди на страната ни", признава Сергей Хнездилов, един от малкото войници, говорили публично за избора си да дезертират.

Той беше обвинен малко след като АП го интервюира през септември.

Друг дезертьор заяви, че първоначално е напуснал пехотната си част с разрешение, защото се е нуждаел от операция. След като отпускът му приключил, той не събрал сили да се върне. Все още сънува кошмари за загиналите си другари.

"Най-добрият начин да го обясня е да си представиш, че си под огън и от тяхна (руска) страна към теб се насочват 50 снаряда, докато от наша страна е само един. След това виждаш как приятелите ти са разкъсани на парчета и осъзнаваш, че всяка секунда това може да се случи и с теб", посочва той.

В същото време момчетата (украински войници) на 10 километра от вас ви заповядват по радиото: "Давайте, подгответе се. Всичко ще бъде наред", допълва той.

Хнездилов също заминал, за да потърси медицинска помощ. Преди да се подложи на операция, обявил, че дезертира. След 5 г. военна служба не вижда надежда някога да бъде демобилизиран, въпреки предишните обещания на ръководството на страната.

"Ако няма краен срок (на военната служба), тя се превръща в затвор - става психологически трудно да намериш причини да защитаваш страната", признава Хнездилов.

Растящ проблем за Киев

Дезертьорството превърна бойните планове в пясък, който изтича между пръстите на военните командири. Има случаи на сериозно компрометирани отбранителните линии, защото цели части не са изпълнили заповедите и са напуснали позициите си.

"Заради липсата на политическа воля и лошото управление на войските, особено пехотата, със сигурност не се движим в посока да защитим правилно териториите, които контролираме в момента", е убеден Хнездилов.

Според законодател украинската армия е регистрирала дефицит от 4000 войници на фронта през септември, дължащ се основно на смъртни случаи, наранявания и дезертьорство. Повечето дезертьори са били сред наскоро набраните войници.

Ръководителят на правната служба на една от бригадите, който отговаря за обработката на случаите на дезертьорство и предаването им на правоприлагащите органи, заяви, че е имал много такива случаи.

"Най-важното е, че те напускат бойните позиции по време на военни действия и техните другари загиват заради това. Имахме няколко ситуации, когато частите бягаха - малки или големи. Те оголваха фланговете, а врагът прииждаше от там и убиваше братята по оръжие, защото тези, които стояха на позициите, не знаеха, че наоколо няма никой друг", каза служителят.

Така Въгледар, град на върха на хълм, който Украйна защитаваше в продължение на 2 г., беше загубен за няколко седмици през октомври, обясни офицерът от 72-ра бригада. Той е сред последните изтеглили се.

В седмиците преди падането на Въгледар 72-ра бригада вече е била претоварена. Само един линеен батальон и два стрелкови удържат града към края и военните командири дори започват да изтеглят части от тях, за да подкрепят фланговете, каза офицерът. Във всяка от ротите на батальона е трябвало да има по 120 души, но поради смърт, наранявания и дезертьорство редиците на някои от тях са намалели до 10 души. Около 20% от липсващите войници са дезертирали.

"Процентът нараства експоненциално всеки месец", добави той.

Подкрепления са изпратени, след като Русия проумя отслабената позиция на Украйна и я нападна. Но след това подкрепленията също са си тръгнали, каза офицерът. Поради тази причина, когато един от батальоните на 72-ра бригада се изтегля, членовете му са застреляни, защото не знаят, че никой не ги прикрива, допълва той.

Въпреки това офицерът не таи злоба към дезертьорите.

"Не осъждам нито един от войниците от моя батальон и други. ... Защото всички са просто много уморени", признава той.

Какво се случва след това

Според трима военни и говорителя на Държавното бюро за разследване на Украйна прокурорите и военните предпочитат да не повдигат обвинения срещу дезертьори или го правят само ако не успеят да ги убедят да се върнат. Някои дезертьори се завръщат, само за да напуснат отново.

Генералният щаб на Украйна заяви, че на войниците се оказва психологическа подкрепа, но не отговори на въпроси за последиците от дезертьорството на бойното поле.

След като войниците бъдат обвинени, защитата им е трудна, казват двама адвокати, които се занимават с такива случаи. Те се фокусират върху психологическото състояние на клиентите си.

"Хората не могат да се справят психологически със ситуацията, в която се намират, и не им се предоставя психологическа помощ", каза адвокатът Татяна Иванова.

Войниците, оправдани по обвинение в дезертьорство по психологически причини, създават опасен прецедент, защото "тогава почти всички са оправдани (да напуснат), защото почти не са останали здрави хора (в пехотата)", каза тя.

Войниците, които обмислят да дезертират, са потърсили съвета ѝ. Няколко от тях са били изпратени да се бият край Въгледар.

"Те нямаше да превземат територията, нямаше да завладеят нищо, но никой нямаше да се върне", е категорична тя.