OffNews.bg

Гришо на 1/2 финал в Рим

Григор Димитров продължава да пише историята на българския тенис. Първата ни ракета победи Томи Хаас (Германия) в четвъртфиналния мач на турнира от сериите "Мастърс 1000" в Рим.

Димитров спечели двубоя само след 32 минути игра на централния корт на комплекса "Форо Италико".

Съперникът му се отказа в почивката след първия сет, който Григор взе с категоричното 6:2. Причината за отказа бе контузия.

След края на мача българинът, който днес навърши 23 г., написа на една от камерите "23 baby!".

За първи път в кариерата си Григор Димитров стига полуфинал на турнир от сериите "Мастърс".

С днешната си победа той прибавя 360 точки за световната ранглиста, където в момента заема 14-ата позиция, и печели 135 480 евро.

Мачът

Димитров и Хаас си размениха по един гейм в началото на първия сет. Хаас допусна грешки в подаването си и Григор проби много рано, взимайки третия гейм с 2:1.

В петия първата българска ракета отново проби и покачи преднината си в сета на 4:1. Безпроблемен бе следващият гейм за Димитров.

След оспорван гейм и няколко страхотни разигравания между двамата тенисисти Хаас успя да затвори на 5:2, но със самочувствие и изключително силна игра Григор приключи сета с резултат 6:2.

Димитров и Хаас са играли два пъти досега и са си разменили по една победа – 6:3, 6:2 за Григор в Лос Анджелис през 2011-а и 7:6 (5), 7:6 (3) за Хаас през миналия сезон във Вашингтон.

Турнирът

36-годишният Хаас - №2 в света пред 2002 г., а сега 19-и - отстрани третия в света Станислас Вавринка по пътя си към четвъртфиналите. Българинът стигна до тук след трудна победа над 6-ия в света Томаш Бердих. (Вижте ТУК едно от брилятнтните изпълнения на българина снощи.)

В полуфиналния си мач българинът ще срещне световния №1 Рафаел Надал (Испания) или олимпийския шампион Анди Мъри (Великобритания), които играят тази вечер 1/4 финал.

Вторият сигурен полуфиналист е 23-годишният Милош Раонич (Канада), който е №10 в света.

При жените Сара Ерани (Италия) се класира за полуфиналите след победа над втората в света На Ли (Китай). Тя ще играе срещу Агниешка Радванска (Полша) или Йелена Янкович (Сърбия).

Другата полуфиналистка ще е Ана Иванович (Сърбия), която отстрани Мария Шарапова, или Карла Суарес Наваро, които ще се срещнат в четвъртфинален двубой.