Парламентът одобри създаването на фонд "Сигурност на електроенергийната система".
Депутатите гласуваха на второ четене промените в Закона за енергетиката на днешното си заседание.
След създаването си във фонда трябва да се събират вноски от пет процента от ежемесечните приходи от всички предприятия, произвеждащи електрическа енергия.
В него ще бъдат събирани и приходите от продажба на квоти за парникови газове.
Предвижда се фондът да се управлява от седемчленен управителен съвет с председател, назначен от министъра на енергетиката, и членове - представители на МФ, МОСВ, МЕ и на производителите на енергия.
Дейността на фонда ще бъде определена с наредба от МС, предвиждат промените.
Средствата от фонда ще бъдат използвани за компенсиране на недостига на средства в НЕК за изкупуването на енергията по дългосрочните договори с ВЕИ-централите, когенерациите и двете американски централи.
По време на дебатите от ДПС предложиха производителите на електрическа енергия да направят вноски във Фонда, в съответствие с вида източник, който използват, и инсталираната мощност на енергийните им обекти, което в крайна сметка оттеглиха.
Следете новините ни в :

















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22.07 2015 в 12:36
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
22.07 2015 в 12:28
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
22.07 2015 в 12:26
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Атентаторът от коледния базар в Магдебург получи доживотна присъда
25-има са задържани по аферата 'Баба Алино', сред тях и петима общинари
Задържаха поляк в Бургас, издирван с европейска заповед за арест
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец
Осъдиха бившата първа дама на Южна Корея на 7 г. затвор, приемала скъпи подаръци
ВСУ удари завод Азот в Новомосковск
Сградата на Нотариата да стане дом за млади таланти, предлага Иво Христов