OffNews.bg

Кирил Петков поиска оставката на Стефан Янев

Кирил Петков ще поиска оставката на министъра на отбраната Стефан Янев днес на извънредно заседание на Министерския съвет.

Това обяви премиерът в изявление в Министерския съвет преди минути и допълни, че тя ще бъде гласувана от Народното събрание утре на извънредно заседание. Коалицията е единна по въпроса за оставката - потвърди министър-председателят. „Снощи разговарях с всички лидери на коалиционните партньори и всички ме подкрепят“, каза той.

Още днес ще бъде предложено името на новия министър след съгласуване с коалиционните партньори.

Петков подчерта, че е работил успешно със служебния премиер и настоящ министър на отбраната Стефан Янев по време на първия служебен кабинет на президента Румен Радев. „Също подкрепям и в момента политиката за инвестиция в българската армия и откриването на всички дефицити в българската армия и инвестирания в нея целенасочено, така че да имаме реално опериращи бойни групи“, каза министър-председателят и обясни защо иска оставката на министъра:

"Първо, никой министър в това правителство няма право на собствена външна политика, особено по Фейсбук.

Второ, никой министър не може да казва на правителството, че неговото оставане е функция на стабилността на правителството. Това правителство няма да гони стабилност. Ще гони правилни действия и принципни позиции.

Трето, мой военен министър не може да използва думичката „операция“ вместо думичката „война“. "Операция" не може да се нарече, когато хиляди военнослужещи от едната и от другата страна вече са убити. Войници, които са с възраст по-малка от възрастта на моята голяма дъщеря.

Когато и тази нощ се обстрелваше българско малцинство в Украйна, когато и тази нощ българи в Киев се криеха по мазетата, защото се страхуваха, че техните домове ще бъдат взривени, българският интерес не е да сведем глава, защото „преклонена глава сабя не сече“. Когато виждаме нещо, с което не сме съгласни, което е толкова очевадно, ние не можем да кажем, че българският интерес е да си мълчим. Българският интерес е този, когато използваме гласа на България, гласът на българското правителство остро да осъжда политики и действия дори на великите сили.

Европейският съюз никога не е бил толкова единен.

Когато виждаме, че една славянска страна напада друга славянска страна в една братоубийствена война без реален повод, ние трябва да заявим с ясен глас: „Тази война трябва да спре!“. Мирните хора, гражданите не може да бъдат под риск от обстрел. Ние, като ЕС, ние, като България, трябва всичко възможно да направим това да приключи. Така че това са причините, за които аз ще поискам оставката на министър Янев".

Часове след като руският президент Владимир Путин започна войната в Украйна на 24 февруари и я нарече "специална военна операция в Украйна", министърът на отбраната Янев призова да не се дават прибързано етикети. "Нека не бързаме да слагат етикети на това, което се случва, дали е ограничена военна операция или война. Не е важен етикетът, а това, което се случва на терен", заяви той и веднага предизвика критики, включително от коалиционния партньор „Демократична България“. Те го упрекнаха, че използва реториката на Путин.

Иван Костов: Путин плаши с ядреното копче, но по-страшна е липсата на единомислие у нас

В петък пред БНТ Янев коментира, че войната в Украйна не е най-големият проблем в момента. "Нека да погледнем какво се случва. Войната в Украйна, или операция, както я наричат, или инвазия, без значение евфемизмите, които използваме, в крайна сметка не е най-големият проблем в момента." По време на интервюто му пред БНТ имаше протест с искане за оставката му.

Критиките към него се задълбочиха заради отклонено от Янев предложение на САЩ да изпратят войници у нас. Този въпрос повдигна публично бившият външен министър Соломон Паси.

В отговор на всички критики снощи Янев обяви, че няма да подаде оставка в публикация във Фейсбук и обвини ДБ, че се опитват да го дискредитират, за да се откаже от поста, и да наложат за военен министър проводник на външни интереси.

"В петък следобед чух, че министър Янев мисли, че неговото оставане в правителството гарантира стабилността на това правителство. Ясно искам да заявя, че никой министър не може да се чувства, че неговото оставане е залог на това правителство. Това правителство ще действа в политиките, които вярва, че трябва да прави, и никой министър не може да си позволи това. Това е ясна моя позиция като министър-председател" - заяви Кирил Петков.

На днешното извънредно правителствено заседание премиерът и министрите ще обсъдят още две точки, освен оставката на Янев. Първо, извеждането на 140 българи от Украйна днес и, второ, ядрената заплаха, отправена от президента на Руската федерация Владимир Путин. "Това може да е само опит за сплашване, но не може да бъде игнориран", посочи Петков.

В отговор на въпрос за помощта, която България ще изпрати на Украйна, той уточни:

"Главната помощ, която даваме, е хуманитарна. От днес българското правителство работи с Червения кръст да може да съберем одеяла, дрехи, обувки, палатки, да може да изпратим към Украйна в най-бърз порядък. Военно-логистичната подкрепа ще бъде изцяло в рамките на европейската и натовската помощ към Украйна".