Христо Грозев в НС: Чувствам се заплашен да се върна в България. Опасността е реална (обновена)
"Само органите на ДАНС проявиха интерес към моята безопасност", обяви журналистът Христо Грозев по време на изслушването му в парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност.
Журналистът добави, че представители на кабинета не са се свързали с него и той е в контакт единствено с правоохранителни органи и ДАНС.
"Чувствам се заплашен да се върна в България. Опасността е реална", заяви още той. Журналистът добави, че е с денонощна охрана, назначена от страната, в която се намира.
Той коментира, че не знае защо е обявен за издирване, но спомена, че има публикация в държавната медия РИА Новости, в която се твърди, че обвинението му е свързано с новия закон за отразяването на военните действия. По думите му над 100 руски журналисти са разследвани за нарушение на този закон, между 30-40 украински, а той е единственият гражданин на трета страна, срещу когото е повдигнато такова обвинение:
"С това, което се прави срещу мен, се цели да се заглуши работата на журналистите по целия свят."
Той смята, че ако това е поводът, то казусът се превръща в прецедент, тъй като за първи път руският закон, насочен към руски журналисти, ще се приложи за европейски гражданин.
"Атака срещу свободната журналистика" - с тези думи Грозев определи повдигнатото срещу него обвинение и добави, че така се цели сплашването на медии, отразяващи войната на Русия в Украйна.
По думите му вероятно Москва е решила да го обяви за издирване заради негово разследване за програмирането на руски крилати ракети, в което са идентифицирани 33-ма военнослужещи, на които ЕС налага санкции седмица преди да повдигне обвинението срещу него.
Грозев коментира и твърденията на посланика на Руската федерация в България Елеонора Митрофанова, който в края на 2022 г. обяви, че повдигнатото обвинение срещу Грозев означавало "не идвай".
"Това послание е налице от 2016 г. под формата на забраната да влизам в страната", каза журналистът и добави, че още преди 7 години има черен печат за влизане в Русия.
Той призова страната да вземе решителни действия по случая и да поеме инициатива за защита на европейските журналисти.
В хода на дебата от "Възраждане" решиха да нападат Грозев. Ивайло Чорбов го нарече "внедрен платен военен разузнавач на САЩ" и заяви, че той не бил журналист. Депутатът защити Русия и го попита какво очаквал, щом отразява войната.
Грозев му отговори, като заяви, че твърденията му са "дезинформация" на хора, които обичат Русия. Той добави, че работата на българските народни представители би следвала да е свързана с защитата на българските граждани.
Журналистът коментира още, че според него България е от ключовите страни, от които се интересува руското разузнаване. По думите му страната ни е "лесна плячка" за Москва. Той съобщи, че разполага с доказателства за руски финансови потоци към български медии. По думите му средствата са преминавали през македонски гражданин, който е кореспондент в България.
Грозев бе обявен за издирване от руските власти. Изслушването бе по искане на Ивайло Мирчев и Атанас Атанасов от "Демократична България". Днес от "Продължаваме промяната" пък внесоха проекторешение относно действия на българската държава вследствие на обявяването на българския разследващ журналист Христо Грозев за издирване от правителството на Руската федерация.
Според предложението парламентът следва да задължи служебния кабинет да осъди действията на руското правителство и да изиска от Москва информация за причините за издирването на журналиста. Освен това от ПП предлага кабинетът на Гълъб Донев и службите да предприемат всички действия, за да гарантират сигурността на Грозев. Предлага се още МВнР да вземе активно действие в европейските инициативи за защита на журналисти, преследвани от режима на Путин, България да предложи на шведското председателство инициатива за подпомагане на преследвани от режима на Путин медии и журналисти, които в момента на територията на ЕС. Заложено е още главният прокурор Иван Гешев да информира НС за напредъка по всички разследвания на "Белингкат" - действията на агенти на ГРУ на територията на България, Гебрев, взривовете във военни складове и заводи за военна техника.
От "Възраждане" опитаха да бойкотират изслушването на Грозев. Първо Николай Дренчев предложи закриване на заседанието. Той определи темата като "злободневна темичка", а съпартиецът му Ивайло Чорбов попита кое налага изслушването на журналиста. Атанас Зафиров от БСП пък заяви, че нищо не налага разглеждането на проекторешението, тъй като то е внесено преди час. Тази тема подкрепи и председателката на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, която заяви, че е "несериозно" текстът да се разглежда сега. Тя и Зафиров поискаха извънредно заседание на комисията, по време на което да се обсъди проекторешението.
Брюксел защити Грозев: Напомняме на Русия за правото на информация
В крайна сметка депутатите решиха днес само да изслушат Грозев и да не разглеждат проекторешението на ПП. Заради това Николай Дренчев от партията на Костадин Костадинов реши да брани Русия и заяви, че всяка държава имала право да преследва престъпници. След това депутатът нарече Грозев "агент за влияние и медиен спекулант".