Вратата се разтваря по-широко: 90 ученици влезли в предпочитани софийски гимназии по спорен начин

Мая Младенова 24 June 2026 в 16:38 6070 2
СПГЕ

Снимка СПГЕ

СПГЕ "Джон Атанасов" тази година е рекордьор по записани деца през комисия.

Увеличава се броят на учениците, влезли след 7. клас. в едни от най-желаните училища в София не чрез изпит, а чрез комисия заради хронично заболяване.

Това стана ясно от публикуван от РУО протокол, който за поредна година разбуни духовете. Документът е с дата 12 юни 2026 г.

От години OFFNews алармира за различни вратички, през които ученици могат да си осигурят съвсем законно място в елитна гимназия извън класирането. Въпреки уверенията вратичките да се затворят, тази специално се разтваря по-широко. Миналата година влезлите по този начин ученици бяха 44, през 2024 - също 44, а тази година са цели 90.

Родители на деца с хронични заболявания защитават правото им да учат в добри училища и смятат, че тази практика прави техните деца по-равнопоставени. Противници на тази практика посочват, че е трудно защитимо защо детето трябва да учи - например - точно в СМГ, а не в друга гимназия. 

Основен проблем се оказва фактът, че тези ученици влизат в общия плам-прием, а не извън него. Така вземат места на деца, които са вложили сериозни усилия, а семействата им - солидни финансови ресурси. Апелите децата с хронични заболявания да бъдат приемани надпланово засега не срещат чуваемост - вероятно заради растящия им брой, който би препълнил паралелките.

Ето какво сочат данните за тази година за някои от най-предпочитаните учебни заведения в София:

СМГ - 2 ученици;

164. гимназия "Мигел де Сервантес" - 1 ученик; 

9 ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин“ - 1 ученик;

СПГЕ "Джон Атанасов" - 7 ученици;

Първа английска езикова гимназия - 6 ученици;

НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ - 5 ученици;

31 СУ ЧЕМ „Иван Вазов“ - 5 ученици;

НПГПТО „М. В. Ломоносов“ - 4 ученици;

Втора АЕГ „Томас Джеферсън“ - 4 ученици; 

Национална търговско-банкова гимназия - 4 ученици;

91. НЕГ „Проф. К. Гълъбов“ - 3 ученици;

51 СУ “Елисавета Багряна” - 3 ученици.

Пълният списък: ТУК

"Нашият призив е тази година да се отпуснат допълнителни места за тези деца, които няма да успеят да се класират в съответните училища, за да решим текущия проблем и впоследствие МОН да реши проблема като измени Наредбата и трайно извади децата с хронични заболявания от общия прием", коментира депутатът Елисавета Белобрадова, която също следи казуса. Към момента няма данни, че ще бъдат отпуснати допълнителни места.

Мая Младенова

Мая Младенова e журналист, редактор и преводач. Започва кариерата си преди близо 20 години във вестникарството. Заместник главен редактор на OFFNews от 2012 г. Пише за медии, политика и др.

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

4330

2

Ivan

24.06 2026 в 18:50

Не! Деца със СОП трябва да влизат в училищата, където за тях ще се полагат специални и висококвалифицирани грижи от обучени педагози. Мястото в класирането е резултат от 99% труд и 1% талант. Ако детето със СОП не ги е положило-значи мястото му не е там. При космическите нива на корупция и в здравната ни система, не е проблем да се сдобиеш с ТЕЛК. И то с приемлива, а не с шокираща трайна диагноз. Шариш еднократно и резултатът готов. Излиза в пъти по- на далавера, отколкото частни уроци. А трудът на детето-майна му! Те така се възпитава,чрез родителски примери поколението-Z. Е, те същото поколение си избра и Радев. Вдигнете ТЕЛК-овия прием на 40-50%!

6789

1

GB

24.06 2026 в 17:41

Децата със СОП трябва да влизат извън плана.