Специализираното звено „Антикорупция“ - СГП е привлякло като обвиняем кмета на пловдивския район "Западен" Димитър Колев. Заедно с кмета Иван Тотев той е обвинен в престъпление по служба за строителството на т. нар. зоокът. Според прокуратурата Колев е помогнал на Тотев да извърши престъплението, с което общината е ощетена с близо 1 млн. лв.
Обвинението на Колев е за това, че на 28 юли 2015 г. като длъжностно лице, умишлено улеснил кмета на общината Иван Тотев в извършването на престъпление по служба, уточняват от прокуратурата. Това е станало като е сключил договор за упражняване на консултантска дейност и строителен надзор при липсата на предпоставките за това. Според държавното обвинение район "Западен" не е бил страна по договора за строителство, който община Пловдив е сключила с изпълнителя на реконструкцията на "Зоокът" - гр. Пловдив - „Запрянови 03“ ООД. Районният кмет не е бил и възложител на поръчката. Възложител е собственикът на имота, лицето, на което е учредено право на строеж в чужд имот, и лицето, което има право да строи в чужд имот по силата на закон. Възложителят или упълномощено от него лице осигурява всичко необходимо за започване на строителството, уточняват още от прокуратурата.
По този начин Колев е дал възможност на Тотев на 29 юли 2015 г. да започне строеж.
Иван Тотев бе привлечен като обвиняем за това, че в периода 30 април – 17 ноември 2014 г. в град Пловдив, като длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – кмет на община Пловдив и като възложител на обществени поръчки, е нарушил служебните си задължения по повод изграждане на „Зоокът” – град Пловдив.
На 13 февруари 2017 г., в качеството на обвиняем бе привлечен и Димитър Кацарски – заместник кмет на Община Пловдив за това, че на 28 юли 2014 г. умишлено е улеснил Тотев да извърши престъпление по служба във връзка с изграждането на „Зоокът – Пловдив“ – да наруши служебните си задължения, от което за община Пловдив са настъпили вреди в размер на 1 000 000 лв.
Досъдебното производство по случая е образувано на 3 ноември 2016 г. от Окръжна прокуратура–Пловдив. С постановление на главния прокурор от 15 ноември 2016 г. е разрешено разследването да се проведе извън района на съда, компетентен да разгледа делото, и е разпоредено Специализирано звено „Антикорупция“ - СГП да осъществява ръководство и надзор върху досъдебното производство.
Процесуално-следствените действия продължават.




















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
100 000 души са потърпешви след проверката на МВР за полетите на Пеевски, твърдят от ДПС
Договорът с Боташ е замразен за 15 месеца след срещата на Радев с Ердоган
Кметът на Габрово иска от Радев спешни мерки заради етническо напрежение в града
Кои са петте най атрактивни мача на световни първенства (видео)
Започна делото срещу Ива от Кочани