Девет активни пожара бушуват в България и днес. Два са "по-сложни" - в Кюстендилско и в землището на село Беренде, каза гл. инсп. Стефан Стефанов от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в интервю на БТА. Той увери, че няма опасност за хора и къщи.
Сред другите активни е този над село Розино, община Карлово. На терен там и днес са военни и специализирана техника - 28 души и 4 бр. техника на 61-ва Стрямска механизирана бригада, информира Министерството на отбраната тази сутрин. От 5 ч сутринта военните работят за овладяването на пожара и ограничаване на разпространението му.
"Сложността на пожарите идва от тяхната големина, площта, която са обхванали и възможността за достъп на техника за гасене. Такъв беше пожарът в подножието на Стара планина, около Розино. Там се наложи намесата на хеликоптер на Министерството на отбраната, тъй като достъпът е много труден - пресечена местност, наличие на вятър и върхов пожар, които го правят много труден за пожарогасене.
В района на Кюстендил бяха засегнати около 3000 декара иглолистна гора и изгоряха 15 постройки. Там, наличието на силен вятър и предпоставките за бързо развитие на пожара - непочистена тревна растителност, невъзможност за обхващане целият фронт на пожара и неговото развитие, дават сложността на такова произшествие", обясни гл. инсп. Стефанов.
През последните 24 часа оперативните звена са реагирали на 216 сигнала за пожари. Повечето са в сухи треви, стърнища, отпадъци, нелесопригодни площи и горски площи. С тях от началото на месеца общия им брой достига 4500.
Предпоставките за възникването са няколко: суха и непочистена растителност, стопански дейности в полето и в гората, туристическа дейност. Най-основната е неправилна или небрежна работа с открит огън на място. Друга е късото съединение - в последните дни са станали именно такива инциденти в малки населени места, от което пламва суха трева. Третата е използването на неизправна техника и неподготвеността на хората при искра или друго да се справят с възникналия пожар.
"Призоваваме хората, които работят на полето - нека носят със себе си тупалка, да имат резерв един пожарогасител, защото това ще има помогне, ако стане беля да реагират адекватно и навреме, и да спестим много усилия", каза още гл. инсп. Стефан Стефанов.
Гори не само в България, а и в съседните ни страни. По този повод гл. инсп. Стефанов успокои, че няма огнища близо до границата ни.
"Ние разполагаме със сертифициран, добре оборудван и подготвен модул от над 100 души за наземно гасене на пожари, който е участвал вече в няколко международни мисии. Той е покрил всички изисквания на ЕС и е в постоянна готовност до 24 часа да бъде дислоциран", каза още Стефанов.
България е част от механизма на ЕС за гражданска защита и по него имаме възможност, ако се наложи, да поискаме съдействие от европейските държави, които разполагат със специализирана въздушна техника за гасене.
Какво да правим, ако попаднем в критична ситуация и как да не предизвикваме пожар? Информация по този въпрос е публикувана в сайта https://pojarna.com/
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)