Клиника по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и Националният референтен център по аудиология и нарушения на слуха към болницата обявяват зелен коридор за записване на час за консултация при съмнение за нарушения в слуха в ранна детска възраст, съобщиха от лечебното заведение.
Целта е да се улесни максимално достъпа на най-малките пациенти и техните родители до компетентна консултация във връзка със слуха на децата.
За кого е предназначен?
Всички новородени и деца до 3-годишна възраст, за които има съмнения за намален или липсващ слух:
• данни от неонаталния скрининг при раждането на детето, че детето има проблем със слуха;
• забавяне в развитието на говора у детето;
• обективни съмнения на родителите за намаление на слуха;
• наследствена глухота във фамилията.
Децата ще бъдат консултирани от най-опитните специалисти от клиниката - проф. д-р Диана Попова, дмн, началник на центъра за слухови нарушения, доц. д-р Соня Върбанова, дм, един от създателите на модерната аудиологична практика в България и д-р Иглика Станчева, дм, която е сред предпочитаните детски УНГ специалисти към клиниката.
При необходимост, децата ще бъдат консултирани за поставяне на слухови импланти с опитните УНГ хирурзи проф. д-р Спирдон Тодоров, дм, началник на Клиниката по УНГ болести, доц. д-р Орлин Стоянов, дм, лекар с дългогодишен опит в отохирургията и патологията на ухото, и доц. д-р Тодор Попов,дм, който е и ръководител на Катедрата по УНГ болести към МУ-София.
Глухотата е сериозен проблем, който може да окаже значително влияние върху развитието на децата. Статистиката сочи, че около 2-3 на 1000 новородени деца се раждат с частична или пълна глухота. Според изследванията, децата с нелекувана загуба на слуха изпитват забавяне в развитието на речта и комуникационните умения, което води до затруднения в социалното и академичното им развитие. Важна е ранната диагноза и интервенция – кохлеарните импланти могат да върнат слуха и значително да подобрят шансовете за пълноценно развитие на детето.
Центърът по аудиология и заболявания на слуха към клиниката по УНГ болести в ИСУЛ е референтен за България в диагностиката и лечението на многообразните и многофакторни заболявания на слуха при малки и големи. Поради огромния поток от болни от София и цялата страна към аудиологичния сектор и Клиниката по УНГ болести в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ генерално, осъзнаваме необходимостта от създаване на обособен канал за информация и записване за консултации за най-малките ни пациенти“, обясни доц. д-р Тодор Попов, който е един от инициаторите на зеления коридор.
Според него създаването на кохлеарните импланти, които позволяват и на деца с напълно липсващ слух, да чуват нормално, е едно от най-големите постижения на медицината за последните 30 години.
Доказано е, че колкото по-рано бива поставен един кохлеарен имплант, толкова по-добри са резултатите от страна на развитие на говор и разбираемост. Това е директно свързано с развитието на централната нервна система на новороденото – тя е програмирана да се развива най-силно през първите години на детето и то под директната стимулация от звуците на външния свят. Колкото повече се забавя стимулирането ѝ (чрез поставянето на кохлеарен имплант), толкова по-трудно е за нервната система да се развие и „разбере“ звуците отвън, категоричен е УНГ специалистът.
Той подчертава, че изчакването на родителите да се усъмнят в слуха на детето си поради неразвитие на говор е късна диагностика, която може да има своите непоправими последствия.
Записването на час става само по електронен път от този линк.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
PR екипът на ПП отрязал записа със сенсей, защото го взели за провокатор (видео)
Как да премахнем газовете в корема?
Байдън постави нов рекорд с 2500 намалени присъди за ден
Няма мърдане от катакомбите на Партийния дом. ''Ремонтът'' на старото НС е доникъде