Безсънието, хъркането, сънливостта през деня и дори прекаленото спане биха могли да увеличат риска от глаукома - често срещано очно заболяване, което засяга милиони хора и може да доведе до загуба на зрението, сочи десетилетно проучване, публикувано в списание BMJ Open, съобщава БГНЕС.
В изследването са анализирани данни от повече от 400 000 души на възраст между 40 и 69 години, участвали в проучване на британската биобанка - първото в света голямо проучване, което разглежда цялостно моделите на сън, водещи до глаукома.Тя е водеща причина за слепота и се очаква да засегне 112 милиона души по света до 2040 г.
За да проучат връзката между съня и глаукомата, изследователите анализират риска сред хора с различни патологии по отношение на съня: безсъние; твърде много или твърде малко сън; нощни или сутрешни хронотипове ("сови" или "чучулиги"); сънливост през деня и хъркане.
За "нормални" се смятат седем до девет часа на нощ. Всичко, което е извън този диапазон, се характеризира като твърде малко или твърде много сън.
Степента на безсънието - проблеми със заспиването през нощта или чести събуждания - е класифицирана като никога/някога или обикновено, докато субективната сънливост през деня е определена като никога/рядко, понякога или често. Участниците са отговорили на въпроси за тяхната възраст, пол, раса/етническа принадлежност, образователен ценз, начин на живот и тегло (ИТМ).
По време на средния период на наблюдение от малко повече от 10,5 години са установени 8690 случая на глаукома.
Лицата с глаукома обикновено са по-възрастни и е по-вероятно да са мъже, както и да имат по-високо кръвно налягане, диабет или анамнеза за тютюнопушене, отколкото тези, при които не е диагностицирано заболяването.
С изключение на хронотипа, останалите четири типа сън и начин на живот са свързани с различна степен на повишен риск от глаукома.
Късата или голямата продължителност на съня е свързана с 8% повишен риск; безсънието - 12%; хъркането - 4%; и честата сънливост през деня (20%).
Едно от обясненията за тези повишени рискове, предложени от учените, е, че вътрешното налягане на окото, което е ключов фактор за развитието на глаукома, се повишава, когато човек е в легнало положение и когато хормоните на съня не са в ред.
Освен това депресията и тревожността, които често се свързват с безсънието, също могат да повишат вътрешното очно налягане, вероятно поради нерегулирано производство на кортизол, казват от екипа.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Влак прегази двама работници на релсите
Влак прегази двама работници на релсите
Гърция реже банковите такси, кара банки да строят училища и помага за жилищата
Мениджър в схемата BETL: Ние също сме жертви на измамата, страхуваме се за живота си