Изявени български учени от различни специалности излязоха с обръщение – подписка до министъра на образованието акад. Николай Денков и министъра на здравеопазването проф. Асена Сербезова. В позицията те изразяват възмущението си от преподаването на хомеопатия в наши професионални гимназии.
В писмото 68 член-кореспонденти, академици и професори съобщават, че са научили, че от 10 години в средното образование у нас съществува "невероятната специалност Технология на хомеопатичните и фитопродукти" и тя се преподава в почти всички химически техникуми (днес професионални гимназии).
А приблизително от 2013 г. датират и държавните изпити по специалността “Технология на хомеопатичните и фитопродукти”.
"Запознаването с десетките страници от проектите за Национална изпитна програма за провеждането на държавни изпити за трета степен на професионална квалификация за специалността с код 52 01 14 “Технология на хомеопатичните и фитопродукти” за 2017 г. и 2021 г. води единствено до силното чувство за срам за нашето средно професионално образование", пишат учените до министрите Сербезова и Денков.
Според тях е категорично недопустимо "нашата младеж да бъде обучавана на една напълно антинаучна и лъжлива теория и практика, изобличена от световната медицина, химия, физика и биология"
Експертите са възмутени и от факта, че хомеопатични книги са в списъка с препоръчителна литература за държавни изпити. По думите им 50% от тях са заглавия от "практически булевардната, изцяло антинаучна хомеопатична литература, с която, за съжаление, са богати книжарниците у нас и която е насочена главно към самолечение чрез хомеопатия."
"Съставителки на тези злощастни програми са преподавателки, като едната от тях е дори директор на ПГЕБ (Професионална гимназия по екология и биотехнологии) “Проф. Асен Златаров” в София", дават пример учените и посочват:
Известно е, че в България производство на хомеопатични препарати практически никога не е имало и няма да има, защото пазарът на тези препарати отдавна е монополизиран от две големи европейски хомеопатични компании-производителки. Поради това професионална реализация на завършилите ПГ в частта “Хомеопатични технологии” у нас не може да има и посветеното на това занимание време е не само загуба на учебно време, но е и много вредно за формирането на научно обосновано мислене и професионални качества на учениците.
От БАН призовават за вземане на бързи и решителни мерки "това срамно явление да бъде изтрито от средното образование в България", а професионалните гимназии да не обявяват нов прием на ученици през 2022 г. по специалността “Технология на хомеопатичните и фитопродукти”, а само по "Технология на фитопродуктите".
Пълният текст на обръщението можете да прочетете тук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Пеевски оглави еднолично ДПС. Партията е с нов устав, няма вече ''почетен председател''
Путин разговаря на четири очи с премиера на Словакия Роберт Фицо
Тръмп: В САЩ ще има само два пола - мъжки и женски
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас