Компаниите Vir Biotechnology и британският GlaxoSmithKline plc (GSK) обявиха, че планират да поискат разрешение за спешна употреба на тяхната експериментална терапия с антитела срещу COVID-19, след като междинни данни от провеждано проучване показаха намаляване с 85% на хоспитализацията и на смъртните случаи сред пациентите с висок риск от хоспитализация, съобщи БНР.
В края на август 2020 г. двете компании обявиха партньорство за изследване на леченията на COVID-19 и планираха проучване, в което да бъдат включени 1300 участници, като степента на ефективност от 85% на лечението беше определена чрез междинен анализ на данни при 583 пациенти.
Независима комисия препоръча спиране на по-нататъшното записване за изпитване в късен етап на проучването поради доказателства за "дълбока ефикасност“ на терапията, заявиха Vir и GSK в съвместно изявление, цитирано от Ройтерс.
Лечението с антитела е предназначено да намали тежкото прекарване на COVID-19 сред пациентите с диагностицирана коронавирусна инфекция.
Освен това двете компаниите заявиха, че ново лабораторно проучване показва, че терапията VIR-7831 е еднакво ефективна срещу вариантите на коронавирус във Великобритания, Южна Африка и Бразилия.
Според Vir и GSK лечението с моноклонални антитела VIR-7831 "се понася добре" от участниците в проучването, като двете компании обявиха планове за провеждане на "in vitro проучване", целящо да установи по-сигурно дали лечението показва същата ефективност спрямо щамовете на COVID-19, първоначално открити в Обединеното кралство, Бразилия и Южна Африка.
По-рано днес от Европейската агенция по лекарствата обявиха, че започва цялостна оценка на данните за антителата бамлавинимаб и етесемиваб, разработвани от американската фармацевтична компания „Ели Лили“. Целта на производителя е те да бъдат използвани в комбинация за лекуване на COVID-19.
Решението за начало на процедурата е въз основа на предварителните резултати от две изследвания. Едното е за способността на лекарствата в комбинация да лекуват COVID-19, а другото – при използване само на бамлавинимаб.
От агенцията уточняват, че все още е твърде рано да бъдат правени каквито и да било заключения за съотношението между ползите и рисковете на лекарствата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата