Хората трябва да бъдат спокойни. Най-лошото е да се страхуваш, че ще се заразиш. Това би те подлудило. Трябва да спазваш всички меки, но да не изпадаш в паника. В ситуация на пандемия най-важни са междуличностните връзки - да имаш кого да обичаш, да се чувстваш разбран. Това каза в интервю за БНТ психоаналитикът проф. Орлин Тодоров.
Категорично такъв вирус има, той е сериозен и предизвикателството е сериозно. Време е хората да се пробудят от черупките си и без излишна паника да спазват елементарни хигиенни мерки, каза специалистът.
Психоаналитикът обясни и поведението на част от хората, които изпадат в паника:
"Съществуват много симптоми, които на базата на нашите травматизми излизат на преден план. Специалистите знаем как едно такова общо преживяване, каквото е пандемията, провокира в нас старите незавършени страхове, тревожности, липси."
Защо има толкова много хора, които отричат съществуването на коронавируса?
"Във всяка тежка ситуация, която ни застрашава със смърт, отричането е психичен механизъм, който се отключва несъзнателно, той е директен защитен механизъм. Но отричането е крайно неадаптивен начин да си предпазиш психиката, защото ти създава фалшива сигурност."
По думите на проф. Тодоров необходимостта от физическа дистанция е много сериозен проблем и всички ще пострадаме от това. Дистанцията създава чувство за вина, все повече се появява темата "аз го заразих", обяснява специалистът.
"Намираме се в травматична ситуация, всяка такава ситуация има фази на преработка. Да си представим една катастрофа – в началото сме в шок, борим се за оцеляване, следващото е да се опитаме да си изясним психически къде е нашето място – естествената ни защита е – не съм виновен аз, другият е виновен – тогава идват многото обвинения – здравната система, ситуацията...", коментира психологът.
По думите му за човешката психика е много трудно да толерира неизвестното, неизбежното.
Много важно е да имаме здрава семейна среда, здрава социална група, която да ни подкрепя, за да можем да намерим опорната си точка. Хората имат способността да трансформират нещастието в нещо по-добро. Предлагам всеки пределно да селектира количеството информация, на което може да бъде излаган, и да не се обвиняват медиите. Тяхно задължение е да я предлагат, категоричен бе проф. Орлин Тодоров.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег