Хората трябва да бъдат спокойни. Най-лошото е да се страхуваш, че ще се заразиш. Това би те подлудило. Трябва да спазваш всички меки, но да не изпадаш в паника. В ситуация на пандемия най-важни са междуличностните връзки - да имаш кого да обичаш, да се чувстваш разбран. Това каза в интервю за БНТ психоаналитикът проф. Орлин Тодоров.
Категорично такъв вирус има, той е сериозен и предизвикателството е сериозно. Време е хората да се пробудят от черупките си и без излишна паника да спазват елементарни хигиенни мерки, каза специалистът.
Психоаналитикът обясни и поведението на част от хората, които изпадат в паника:
"Съществуват много симптоми, които на базата на нашите травматизми излизат на преден план. Специалистите знаем как едно такова общо преживяване, каквото е пандемията, провокира в нас старите незавършени страхове, тревожности, липси."
Защо има толкова много хора, които отричат съществуването на коронавируса?
"Във всяка тежка ситуация, която ни застрашава със смърт, отричането е психичен механизъм, който се отключва несъзнателно, той е директен защитен механизъм. Но отричането е крайно неадаптивен начин да си предпазиш психиката, защото ти създава фалшива сигурност."
По думите на проф. Тодоров необходимостта от физическа дистанция е много сериозен проблем и всички ще пострадаме от това. Дистанцията създава чувство за вина, все повече се появява темата "аз го заразих", обяснява специалистът.
"Намираме се в травматична ситуация, всяка такава ситуация има фази на преработка. Да си представим една катастрофа – в началото сме в шок, борим се за оцеляване, следващото е да се опитаме да си изясним психически къде е нашето място – естествената ни защита е – не съм виновен аз, другият е виновен – тогава идват многото обвинения – здравната система, ситуацията...", коментира психологът.
По думите му за човешката психика е много трудно да толерира неизвестното, неизбежното.
Много важно е да имаме здрава семейна среда, здрава социална група, която да ни подкрепя, за да можем да намерим опорната си точка. Хората имат способността да трансформират нещастието в нещо по-добро. Предлагам всеки пределно да селектира количеството информация, на което може да бъде излаган, и да не се обвиняват медиите. Тяхно задължение е да я предлагат, категоричен бе проф. Орлин Тодоров.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Пътнически самолет от Баку до Чечения се разби в Казахстан (видео)
Папата: Нека замлъкнат оръжията в измъчена Украйна! Да отворим вратата за преговорите
Митрофанова изброи поименно кои партии у нас са готови да работят с Русия
Митрофанова изброи поименно кои партии у нас са готови да работят с Русия