Проф. Витанов: Задава се втора вълна, октомври ще е преходен за епидемията

Болниците могат да издържат при 500 заразени на ден за 2-3 седмици

OFFNews 07 октомври 2020 в 09:42 4959 1

Задава се втора вълна, октомври ще бъде преходен месец, в който регистрираните с коронавирус ще достигнат 30 000, прогнозира математикът от Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов.

30 000 е сценарият за здравната система, която трябва да бъде подготвена за такъв брой инфектирани, уточни професорът. 

Той коментира още, че ноември ще бъде критичен - в смисъл че трябва да издържим, за да изкараме зимата относително добре. Според неговите прогнози има надежда да минем през сезона с не чак толкова голям брой случаи.

Колко може да издържи здравната система

Не бива новите случаи да бъдат много над 500 на ден, каза проф. Витанов и допълни, че сега болниците могат да издържат 500 новозаразени дневно в продължение на 2-3 седмици.

Той каза още, че процентът на лекуваните в интензивно отделение е един и същ не се очаква броят им да надмине 120 - това е максималното, което се очаква, и системата ще се справи през октомври.

Какво е разпространението на вируса у нас

1 на сто души е носител на вируса у нас в момента, изчисли проф. Витанов. Базовото репродуктивно число е 1,24, което означава, че при 100 преболедували има – 124 новозаразени.

„Един на всеки 100 души у нас в момента е заразен с COVID-19. Когато ходим по улицата и срещаме 100 души, един от тях е текущ носител на вируса. Съветът ми е – внимавайте", каза ученият.

160 000 са реално заразените, 50 000 са активни, около 2-3% от българското население е срещнало вируса, което все още е ниска стойност, каза математикът на щаба.

Учебната година

По думите му първият срок в училищата ще бъде присъствен и годината ще бъде "спасена", увеличение на разпространението в учебните заведения се очаква през втория срок.

Смъртността

Смъртността от COVID-9 у нас е под средното световно ниво, но не бива да се забравя, че като цяло българите са по-болни. Вирусът отваря дупка в имунната ви система и започва да си действа, каза проф. Витанов.

Той добави, че с тези темпове на разпространение могат да минат години до изграждане на колективен имунитет, но припомни, че науката все още не е категорична за трайността на антителата срещу новия коронавирус.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    20699

    1

    Новак

    07.10 2020 в 10:18

    Само да попитам - защо математикът трябва да дава оценка на здравната система и да прогнозира как ще работят болниците? Тези галфонимосвен насаждането на страх и несигурност не правят нищо друго.
    Опитът ми е от първо лице след сблъсък с корона вируса. Този седи и ръси някакви безсмислени числа, а на практика няма доболнична помощ за болни с COVID. Хората са оставени да се оправят сами. Можеш да се обадиш на 112 само ако имаш симптоми, които предполагат вече напреднала пневмония. Личните лекари преглеглеждат и предписват лекарства по телефона - “чувам, че ми говориш спокойно, значи най-вероятно няма нищо, но ще пиеш за всеки случай един антибиотик”. Такова лечение не е имало и през 19 век. И вместо да създадат ред, някакъв математик ръси статистика и пророкува какво ли не. Аман от простотия!
     
    X

    Спас Малинов, който оцеля от лавината, която погуби 11 души