Пет линейки по проекта за модернизиране на спешната помощ се очаква де бъдат доставени утре, каза още министърът. Това каза пред журналисти заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов.
Това заяви заместник-министърът по време на заключителното събитие по проект „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ“, финансиран по оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Големият инвестиционен проект за модернизация на Спешната помощ се изпълнява от Министерството на здравеопазването, в качеството му на конкретен бенефициент по оперативната програма. Стойността му е близо 164 млн. лв., от които са изразходвани около 120 млн. лв. Целта е проектът да бъде напълно завършен, защото ако не успеем, страната ни трябва да върне цялата сума от 163 млн. лв. на Европейската комисия (ЕК).
Въпреки удължаването на срока на проекта, близо 45 млн. лв. ще останат неусвоени, което означава, че страната ни ще трябва да ги върне в ЕК, обясни той. Правителството одобри вчера 45 млн.лв., с които се осигурява националното финансиране за довършване на проекта до средата на следващата година и постигане на всички индикатори, заложени в него, предаде БТА.
Срокът на проекта е удължен до средата на следващата година, каза още проф. Гетов. По проекта се предвижда купуване на 400 линейки, а към края на срока остава да бъдат осигурени още 35 линейки, допълни той.
Изпълнението на проекта не беше съвсем лесно и имаме разрешението на Европейската комисия и на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) реализацията му да продължи до 2024 г., каза Марияна Василева, ръководител на проекта.
По думите ѝ, въпреки всички критики, нивото на изпълнение на проекта е изключително добро.
Компонентите на проекта са три, като единият има за цел подобряване на инфраструктурата на 169 филиала за спешна помощ, 27 центъра за спешна помощ и 33 спешни отделения в държавни болници. Вторият компонент има за цел модернизиране на помещенията в 237 обекта и се изпълнява чрез доставка на специализирано медицинско оборудване и медицинско обзавеждане. Третият компонент включва осигуряването на 400 линейки, като по него остава да се осигурят последните 35, посочи Василева.
Проектът започна в края на 2018 г., като малко преди това Министерството на здравеопазването подготви първата обществена поръчка, която беше за доставка на линейки, припомни Василева.
През 2019 г. бяха обявени и първите обществени поръчки за изпълнение на строително-монтажните дейности и строителен надзор, а първите договори се сключват през следващата година.
"Една от големите трудности, която не ни даде възможност да поддържаме необходимото темпо по изпълнение на проекта, беше ковид пандемията", каза още тя. Василева припомни, че медицинските екипи във филиалите, в центровете и в спешните приемни отделения работеха на „първа линия“ и фокусът на Министерството на здравеопазването и на държавата се измести към други приоритети, свързани със справянето на пандемията.
"След пандемията се сблъскахме с инфлацията и се оказа, че договорите, сключени за ремонтни дейности, не могат да се изпълнят заради повишаването на цените. чрез разработена методика от МРРБ се даде възможност да продължим да изпълняваме договорите", добави Василева.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода