В България липсва програма за ранно откриване на едно от най-сериозните усложнения на диабета - диабетната ретинопатия. Това е най-честата причина за необратима слепота при хората с диабет в трудоспособна възраст, посочват от Сдружение "Ретина България".
От сдружението изразяват загриженост от липсата на стандартизиран системен скрининг.
Препоръките на Международния съвет по офталмология и на Международната диабетна федерация, както и приетите декларации на професионалните общности за скрининг на диабетната ретинопатия са взети под внимание от множество държави по света, които са въвели програми за ранно откриване на заболяването. У нас от години има разбиране сред офталмологичната общност за необходимостта от нормативно регулиран подход за ранното откриване на диабетната ретинопатия или за въвеждането на скринингова програма. За съжаление, такава програма не е сред обсъжданите между медицинските специалисти и здравните власти, което е изключително притеснително, пишат от "Ретина България".
Диабетното очно заболяване възниква директно в резултат на хронични високи нива на кръвната захар, причиняващи смущения в нормалната функция на всички части на окото. Спектърът на диабетното очно заболяване включва диабетна ретинопатия, диабетен макулен едем, диабетна катаракта, свързана с диабет глаукома, диабетен увеит, диабетна кератопатия и свързан с диабет синдром на сухо око. Тези състояния не се изключват взаимно и един човек с диабет може да развие едно или много от тези очни заболявания.
Диабетната ретинопатия е от особено значение, тъй като е водещата причина за необратима слепота сред населението в трудоспособна възраст по света. Продължителността на диабета е основен рисков фактор за развитие на диабетната ретинопатия, поради което със застаряването на диабетната популация съществува повишен риск. Много пациенти с диабетна очна болест може да не изпитат никакви зрителни симптоми до по-късните стадии на заболяването, когато увреждането може да е необратимо, дори и с лечение.
Увеличаването на броя на засегнатите от диабет предопределя нарастването на риска от диабетна ретинопатия и от загуба на зрение при много хора.
"Надяваме се офталмолозите и специалистите в областта на диабета в България в професионален диалог във възможно най-скоро време да достигнат до подходящото решение за въвеждането на организиран скрининг на диабетната ретинопатия“, посочва д-р Петя Стратиева, председател на Сдружение Ретина България.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България