От близо 10 години инфекциозното отделение на многопрофилната болница във Враца е закрито. Градът разполага само с двама инфекционисти, които отдавна са надхвърлили пенсионна възраст, алармират от местната структура на Българския лекарски съюз (БЛС).
Отделение, което да реагира при евентуална епидемия, няма, мотивът за закриването е, че не носи пари.
„Те казваха, че понеже са ни малко болните. Аз искам само да кажа, че колкото по-малко заразни болни има, толкова по-добре говори за здравеопазването“, казва инфекционистът д-р Минка Велева пред bTV.
Така след десетилетия начело на отделението тя преглежда в кабинет в доболничната помощ. Същата е и съдбата на другата ѝ колежка – доктор Горнишка, а за млади инфекционисти Враца е затворена страница.
От БЛС настояват за преразглеждане на здравната стратегия.
„Има стратегически специалности, каквито са транфузионна хематология, инфекция, детски болести, които не бива една държава да допуска да няма специалисти“, каза д-р Ирена Мазнева, председател на БЛС – Враца.
Примерът е от пандемията от коронавирус, когато спешно върнали д-р Велева в болницата.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Атентаторът от коледния базар в Магдебург получи доживотна присъда
25-има са задържани по аферата 'Баба Алино', сред тях и петима общинари
Задържаха поляк в Бургас, издирван с европейска заповед за арест
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец