Очни лекари: Увеличават се пациентите с тежка форма на катаракта

OFFNews 24 октомври 2022 в 12:25 1061 0

очен преглед

Снимка Unsplash

Над 100 души посетиха офталмолог в кампания, посветена на очното здраве в СОБАЛ "Пентаграм"

Увеличават се случаите на тежка каратаракта (перде на окото) заради трудния достъп до специалист през пандемията и закъснялата диагностика. Това установиха специалистите от СОБАЛ „Пентаграм“ след проведената кампания за безплатни профилактични очни прегледи.

Над 100 човека се възползваха от тази възможност, а резултатите показват, че повечето пациенти са влошили чувствително зрението си.

„Това бяха предимно хора с макулна дегенерация и катаракта, за които профилактичните прегледи са много важни“, коментира управителят на СОБАЛ „Пентаграм“ д-р Веселин Даскалов. Според него страхът от върлуващата повече от 2 години пандемия от коронавирус, е довел до запускане на случаите като причината не е била само в пациентите, а и в самите лекари, много от които са предпочели да затворят кабинетите си в най-тежките моменти.

Тенденцията е много тревожна. Преди пандемията (тъй като пътувам за консултации в цялата страна), бяхме решили, че в България сме се справили с хиперматурните, т.е. тежките катаракти, които чакат с години да се оперират и те са единици в рамките на една година. Сега обаче какво се случва? В рамките на една година ние нямаме нормални катаракти! В рамките на един оперативен ден, 50% от пациентите, които идват, са с много тежки, катаракти, тип Coca-Cola, черни, разказва д-р Даскалов.

Той обяснява, че по принцип лещата на окото трябва да бъде прозрачна, но сега ядрото става черно от това, че не е оперирано навреме. Затова и лекарите са принудени да заменят техниките на операция, които ползват, с по-стари методи, с по-голям разрез.

И това съвсем не е рядко! Особено при мен, където са съсредоточени пациенти с катаракта, които живеят в провинцията. Същото се случи и при пациентите с глаукома. При тях има друг проблем: това са хронично болни, които са на продължително лечение с антиглаукомни медикаменти. По здравна каса на тях им се полагат прегледи на 3 месеца, които изпуснаха по време на пандемията. Сега, идвайки при нас, на втората година след пандемията, вече са с побелял, атрофирал зрителен нерв. А знаем, че глаукомата каквото вземе не връща, притеснен е известният офталмолог.

Според него кампанията за безплатни прегледи е била навременна и много успешна, тъй като е успяла да селектира пациенти със сериозни проблеми. Той е убеден, че подобни инициативи трябва да има по-често, за да се навакса пропуснатото по време на пандемията.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !

 
X

Да помогнем на украинските деца!