Очаква се обостряне на паническите разстройства. Спокойствие и нормално говорене за коронавируса ще помогнат

Как да говорим с децата, без да ги стресираме - съветите на психолози

OFFNews 20 март 2020 в 11:39 4523 1

Снимка БГНЕС

Христо Монов

"Да, ще има хора, които ще изпадат в паника, ще привиждат врага, ще намират виновника. ... Винаги може да очаквате обостряне в една такава ситуация на някои хронични психични разстройства, особено паническите." За това предупреди психологът Христо Монов в интервю за bTV и призова коронавирусната пандемия да се посреща с повече спокойствие.

"Колкото по-нормално се говори, а вече се говори нормално - слава Богу, толкова по-рядко ни търсят нас за помощ хора, които са изпаднали в една или друга степен на тревожност, паника, което след това може да предположи и посттравматично разстройство."

"Добре да имаме предвид, че хората, изпаднали в тревожност, може би в момента нямат контакт със своите лекуващи лекари. За съжаление, има области в нашата страна, където психиатричната грижа не е на добро ниво. Затова нека всеки да прави онова, което може", призова той.

Психологът показа и "светлата" страна на българската мобилизация: "Има над 200 доброволци, хиляди български учители преподават на своите ученици онлайн, хора ходят на работа, други даряват, ние направихме една група за психологическа подкрепа, която не остава без работа. В 2 часа през нощта преди няколко дни имах обаждане, свързано със ситуацията в момента."

И призова: "Да се върнем на онова, което беше написал Вазов в стихотворението за Левски:

"И всякоя възраст, класа, пол, занятье

зимаше участье в това предприятье;"

(бел. ред. Иван Вазов, "Епопея на забравените" - "Левски")

Предприятието сега е да се опазим от коронавируса - посочи психологът.

"Слава Богу, ние, като държава сме една от най-адекватно действащите държави, за разлика от други, уж по-развити от нас. Хайде сега българите да вдигнем националното си самочувствие! Да забравим в тази ситуация израза "българска работа". Да, "българска работа", но качествена, за разлика от други", подчерта той.

Ето какво препоръчва и Световната здравна организация, за да опазим психиката си:

А как да разговаряме с децата за коронавируса, без да ги стресираме?

Съвети в тази насока изпрати днес фондация "За нашите деца". Ето какво препоръчват специалистите психолози на фондацията:

Много е важно да бъдем спокойни, когато разговаряме с децата, защото те реагират не само на това какво им казваме, но и нашите невербални реакции. Ако вие сте притеснени и уплашени, това ще повиши тревожността у детето. Трябва да бъдете спокойни и да дадете възможност на детето да сподели с вас какво го притеснява. Важно е те да знаят, че могат да споделят с вас своите чувства и притеснения. Затова отделете време да разговаряте на тази тема.

Създайте отворена и подкрепяща среда за вашето дете

Запомнете, че в стресови ситуации децата наблюдават как възрастните реагират, затова е важно да останете спокойни.
Започнете разговора, като уверите децата, че те и семейството Ви са добре, кажете им, че ги обичате, и че у дома те са в безопасност. След това се запознайте с това какво всъщност детето ви знае за коронавируса и ситуацията, в която се намираме, за да прецените върху какво да акцентирате.

Разяснете на детето си основни факти за коронавируса и това как да се предпазим от него

При липсата на фактическа информация децата често си представят ситуации, далеч по-лоши от реалността. Не пренебрегвайте притесненията им, а обяснете, че в настоящия момент много малко хора в тази страна са болни от COVID-19.

Пояснете, че заболяването не е живото-застрашаващо и е много важно да се спазват превантивните мерки, за да се ограничи разпространението на вируса, след което детайлно ги запознайте с превантивните мерки. 

Наблегнете на това колко е важно да си мият ръцете и дори го превърнете в игра или пък да използвайте случая, за да ги научите на някоя песничка като „Мийте си ръцете“, „Хей ръчички“ и т.н. Създайте правило всеки да мие ръцете си, веднага след като влезе у дома. При по-малките деца можете да стимулирате миенето на ръцете с награда за най-добре измити и подсушени ръце.

Важно е да обясните на децата, че не трябва да стоят близо до хора, които кихат или кашлят, а ако самите те кихат и кашлят трябва да използват кърпичка, която веднага да изхвърлят. Ако не разполагат с такава, могат да използват свития си лакът, но в никакъв случай дланта си. На по-малките деца може да дадете пример, че трябва да стоят на една ръка разстояние от другите хора.

Даването на насоки на децата за това, което могат да направят за предотвратяване на разпространението на вируса, ще им даде по-голямо чувство за сигурност и ще помогне за намаляването на тяхната тревожност.

Ограничете гледането на телевизия или достъпа до информация в интернет и чрез социалните медии

Постоянното гледане на актуализации относно разпространението на COVID-19 може да увеличи безпокойството у децата.

Опитайте се да избягвате да гледате или слушате информация, която може да е разстройваща, докато децата ви присъстват. Говорете с детето си за това колко истории за COVID-19 в интернет може да са базирани на слухове и неточна информация.

Имайте предвид, че информацията, която се разпространява всекидневно относно актуалната ситуация не е адаптирана за деца (т.е. тази информация е предназначена за възрастни) и може да причини безпокойство или объркване, особено при малки деца.

Информирайте се само от сигурни и проверени източници (УНИЦЕФ, български лекарски съюз, др.). Предупредете детето си, за опасностите от разпространение на фалшива информация, както и на различните митове, които циркулират из интернет пространството и сред хората от уста на уста.

Включете детето си в игри или други интересни дейности

Водете нормално ежедневието, доколкото е възможно. Опитайте се да поддържате нормалния режим на детето , тъй като то ще им подейства успокояващо. Опитайте се да отклоните вниманието им от тревожни мисли, като им предоставите възможност за различни занимания, в които да участвате и вие. Рисувайте, играйте настолни игри, четете им приказки
Насърчавайте децата си да се справят с учебните и извънкласните си занимания, но не ги насилвайте, ако изглеждат претоварени.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

77927

1

El Commandante

20.03 2020 в 11:53

Медиите са основен виновник за истерията.
Не можеш да даваш думата на психопати като псевдопрофесора Мишо Ко, който да плямпа идиотщини как всички европейци ше умрат до края на годината и да очакваш хората да са споко.
Няма как да стане.