Няма данни да има връзка между заразяването на лекарката от Хасково и поставянето на ваксината. Тя е с дискретни симптоми, с лека хрема, без температура. Това обясни по bTV д-р Веселин Калфов, управител на белодробната болница в града.
Вчера стана известно, че двама здравни работници от Хасково и Харманли са се заразили с коронавирус след първата ваксинация.
По думите на д-р Калфов състоянието на ваксинираната лекарка е прекрасно, но тъй като е с положителна проба е изолирана за домашно лечение. Тя е била ваксинирана на 29 декември.
"Първите симптоми получава на 11 ден след ваксинацията, а за да се изработи имунитет е необходимо технологично време. Това време при този патоген е около 10 дни. Реално, непосредствено след ваксинацията, човек няма изграден имунитет и заразяването е станало тогава, имайки предвид инкубационния период на вируса", обясни д-р Калфов.
Управителят на белодробната болница в Хасково също е сред ваксинираните медици. Той съобщи за болка в мястото на убождане, която е отшумяла за 24 часа. Няма други странични ефекти от поставената ваксина. Д-р Калфов каза, че сред другите му колеги няма регистрирани нежелани реакции след имунизацията.
От 39 души на първа линия в болницата са ваксинирани 15. Останалите са преболедували и имат антитела, обясни управителят на лечебното заведение. Той самият не е имал изградени антитела, въпреки че вече 6 месеца работи в ковид-отделение и затова се е ваксинирал.
До момента в Хасковска област са ваксинирани над 500 медици, 83 от тях са реимунизирани, следващата седмица реимунизацията продължава.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград