Реален старт на проекта за национална детска болница, по-високи възнаграждения в спешната помощ и здравните инспекции, това са част от постиженията, които отчете служебният здравен министър д-р Асен Меджидиев по време на днешното правителствено заседание.
Теренът, който намерихме за болницата и обявихме като обект от национално значение, беше една от задачите, поставена ми и от президента Румен Радев, подчерта той и допълни - Да не забравяме, че и президентът Радев е част от екипа ни и когато сме го потърсили, ни е помагал.
Меджидиев благодари за съдействието и на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков по темата за терена на детската болница. По думите му процесът за детската болница е от седем години. "Прескачахме от тема в тема, в лобистки опити за мястото, нарушихме доста интереси и създадохме врагове, но това е държавническо решение", каза той и изрази увереност, че бъдещо редовно правителство няма да даде заден ход на проекта.
Министърът посочи сред заслугите на екипа си подобряването на заплащането в спешната помощ. По думите му в София са разкрити още три нови спешни центъра и е скъсено времето, за което екипите на спешна помощ пристигат до пациента.
Той изтъкна, че е приета наредбата за Националната здравноинформационна система, разработено е мобилно приложение „е-здраве“ и е изпълнена интеграцията на електронното медицинско досие.
Спешните екипи са свързани с болниците, така че всеки екип да има информация за свободните легла в болниците, повишени са заплатите и на работещите в Регионалните здравни инспекции, открити са над 400 нови места за специализанти, решен е и въпросът с разкриване на повече места за обучение на медицински сестри, работи се и по въпроса за обучението на парамедиците, докладва още служебният здравен министър.
Меджидиев изрази надежда на следващото заседание на Министерския съвет да се приемат още два проекта по Плана за възстановяване и устойчивост, като посочи, че до момента са приети три.
В рамките на мандата му са подписани шест оперативни споразумения между МЗ и МФ за изпълнение на шестте реформи, които са част от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България. Приети са Национална здравна стратегия 2021-2030 г. – водещият стратегически документ за сектор „Здравеопазване“, Национална карта на дългосрочните нужди от здравни услуги, както и Национален план за борба с рака в Република България 2027, стана ясно от думите на министъра.
При отчета за свършеното от екипа му д-р Меджидиев посочи, че с капиталови средства са подпомогнати множество лечебни заведения, които са имали необходимост от такава подкрепа, но не са били подпомагани от министерството своевременно.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Алфа Рисърч: Българинът е оптимист за личното си благо, но не и за това на държавата
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Главчев на Витоша по ''чистите'' пътеки