Нито един родител не знае точно какво го очаква при оглеждането на новородено. Често двойките се сблъскват с непознати за тях неща, като едно от тях е именно фонтанелата на бебето и по-конкретно - кога се затваря тя.
Какво представлява фонтанелата при новородените
Черепът на бебето се състои от шест различни кости - челна, тилна, две париетални и две темпорални, които се държат заедно от еластична тъкан - "шев". Шевовете присъстват по ръбовете на всички тези шест кости и ги държат заедно.
Т.нар. голяма фонтанела може да бъде усетена от родителите, ако докоснат горната част на главата на бебето, която е мека. Именно тази фонтанела позволява черепът на бебето да се деформира при преминаване през родовия канал.
Видове фонтанели
Новородените имат не една мека част на главата, а шест бебешки фонтанели. Педиатърът, който са избрали родителите, проверя как се затварят те.
Двете основни са предната и задната. Именно предната се нарича голяма и се намира между челната кост и париеталните кости. Задната е по-малка и се намира между париетални кости и тилната кост. Има още четири по-малки фонтанели.
Меките участъци на главата на бебето играят важна роля - придават гъвкавост и имат защитна функция.
Кога се затваря фонтанелата
Меките участъци по главата не остават дълго, тъй като костите в черепа трупат достатъчно минерали, за да се слеят напълно.
По-малката задна мека част обикновено се затваря, когато бебето навърши 3 месеца, но може да се случи още при раждането - т.нар. ранно затваряне.
Най-горната и най-голяма може да остане година и половина.
Времето на затваряне на фонтанелите може да варира и не е показател за нормалното развитие на детето. При въпроси за развитието родителите могат да се обърнат към педиатър или медицински специалист.
Какво се случва, ако бъдат докоснати меките части на главата, преди да се затворят
Затварянето на всяка фонтанела изисква време, а докосването на главата на бебето е неизбежно. На пипане частта е леко вдлъбната. При докосване е нужно родителите да бъдат внимателни и нежни.
Важното е да бъдете внимателни и нежни. Под скалпа на бебето има има дебела и издръжлива мембрана, която предпазва мозъка му, така че лекото докосване на тези деликатни участъци не е проблем.
При пулсираща незатворена мека част родителите не трябва да се стряскат. Причината за пулсацията е свързана с изтласкването на кръв по главните кръвоносни съдове на мозъка.
При удар в областта на главата или при подуване родителите трябва да посетят педиатър.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата