Проблемът с леглата започва да става осезаем. Болницата ни е на предела на възможностите да приема пациенти", каза пред БНР д-р Трифон Вълков от Инфекциозна болница в София. Той уточни, че в здравното заведение има единични свободни легла, които са освободени от пациенти, които ежедневно се изписват, но много бързо се запълват - дори в рамките на едно дежурство.
Според д-р Вълков увеличаването на броя на леглата не е решение, защото проблемът с недостига на медици е актуален в цялата страна.
"Доброволците са решение, макар и отчасти, защото умората в екипите е огромна. Проблемът с медицинските сестри е по-голям, отколкото с лекарите. Сестрите са на предела на възможностите си", коментира д-р Вълков.
Той посъветва посъветва пациентите със симптоми да се свържат с личните си лекари и да се правят тестове само на тези, които имат разгърната клиника.
Медикът каза още, че предприетите противоепидемични мерки са достатъчни, ако се спазват стриктно. Той обаче посочи, че не вижда в обществото притеснение от нарастването на случаите и това е проблем.
Д-р Трифонов припомни, че в Инфекциозна болница е базиран и Координационният център за разпределение на пациенти с ковид и сподели, че поради това там могат да се видят пациенти във всеки стадии на болестта и с различно протичане на заболяването.
Готови ли са специализираните болници да се включат
Заповедта на здравния министър всички болници в червените зони да отделят 10% от капацитета на леглата си за лечение на коронавирус предизвика противоречиви реакции сред ръководителите на лечебни заведения.
Пред БНР д-р Гергана Коларова, директор на Първа АГ болница коментира, че подобно решение не е реалистично:
„Ние подготвяме част от леглата, които имахме по предписание от СРЗИ за родилки или бременни, които са неусложнени, но 10 на сто от леглата – това е твърдо нереалистично. Дали сме това свое становище до здравните власти, но нямаме отговор и чакаме допълнително разпореждане по въпроса“, посочи д-р Коларова.
Ако родилка е с коронавирус, ще се наложи да остане по-дълго в отделението за лечение, защото тя може да не е в лошо състояние в началото, но в последствие да се влоши, обясни директорът на АГ болницата и допълни, че затова трябва да се обособи друго място, където да се настаняват тези жени – в една болница, на едно място, където да получават адекватни за това заболяване грижи“.
Д-р Гергана Коларова подчерта, че в болницата нямаме нито пулмолог, нито инфекционист. Търсят такива специалисти, но още не са открили. Имали са случай на родилка с коронавирус, която е била преведена в друга болница.
Към момента лечебното заведение е отделило само три легла за бременни и родилки с коронавирус.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)