Европейската асоциация за изследване на затлъстяването има данни, че средно с 2,5 кг се повишава теглото на здравите хора в сравнение с изходното им тегло в условията на коронавирус. Понастоящем конкретни данни за България няма. Това каза пред БГНЕС доц. Лалка Рангелова от Национален център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА).
Според нея това се дължи на социалната изолация, свързана с прием на по-големи количества храна в условията на намалена физическа активност или заседнал начин на живот. Тя каза, че с възникването на пандемията много международни организации и специалисти веднага са алармирали чрез различни издания, че е много важно по време на социалната изолация да се борим с проявите на стрес, тъй като много често той е свързан с консумация на храни, богати на прости захари – такава храна например е шоколадът. „Това е така, защото те съдържат серотонин, а той, както се знае, е хормонът на щастието”, посочи специалистът.
Лалка Рангелова каза, че ситуацията на социална изолация създава риск за напълняване, но дали и с колко е напълнял българинът, ще посочат проучванията.
„Разбира се, ние знаем кои са факторите, които допринасят за наднорменото тегло и една голяма част от тях са налице в условията на социална изолация. Например фактът, че сме си вкъщи и можем да приемаме по-голямо количество храна, тъй като хладилникът е близо до нас. Това може да промени режима на хранене – не три основни хранения с две междинни закуски, а много повече”, посочи доц. Рангелова. Тя добави, че е установено, че скуката също води до прием на голямо количество храни, богати на енергия, които съдържат наситени мастни киселини, в това число и трансмастни киселини, каквито са повечето пакетирани храни като вафли и бисквити.
„Също така на нас ни се отразява и емоционалното хранене, което е свързано с желанието да приемаме по-големи количества храна с цел складиране. Това е като защитна реакция на организма в условията на стрес”, посочи специалистът. Тя обясни, че до прием на нездравословни храни водят и нарушенията в съня, които също могат да се дължат на социалната изолация. „Всички тези фактори създават възможност за повишаване на теглото или за риск от това, особено ако е налице и ниска физическа активност”, посочи доц. Рангелова.
Много е важно да наблегнем на здравословното хранене при преминаването към нормалния режим на работа, подчерта специалистът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
КТ ''Подкрепа'' предлага промяна на данъчна и осигурителна система
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
Влак прегази двама работници на релсите (обновена)
Влак прегази двама работници на релсите (обновена)