Новата модификацията на COVID-19 е по-заразна и смъртоносна. Това показват резултатите от три различни научни екипа, изследвали британския вариант на коронавируса, обясни в „Тази събота“ епидемиологът д-р Петър Марков, преподавател в Лондонското училище по тропическа медицина.
Мутацията е открита във Великобритания през септември при редовните генетични изследвания на вируса, които се правят в страната.
„От 10 дни случаите във Великобритания намаляват, дори от вчера при смъртните случаи има индикация за намаляване. Затегнатите мерки винаги помагат – вирусът има нужда от контакт между хората, за да се предава. Когато този контакт се намали или прекрати – броят на новозаразените веднага започва да спада“, каза д-р Марков.
Според него ниската заболеваемост у нас се дължи на въведените мерки. Ако се спазва дистанция, носят се маски, хората работят от вкъщи и не се посещават заведения – няма нужда от въвеждане на „локдаун“, допълни той.
„Различията между трите ваксини се надценяват. И трите правят едно и също нещо за създаване на имунна памет в клетката. Просто ваксината на „Оксфорд“ го прави по различен начин от тези на „Модерна“ и „Пфайзер“. Няма голяма разлика между тях. Аз бих препоръчал при първа възможност хората да се ваксинират. Ранната ваксинация е по-важна от финото избиране“, каза д-р Марков.
Все още няма данни дали ваксината предпазва от новия вариант на вируса, но от научна гледна точка би трябвало да е така.
Д-р Марков обясни, че очакванията са ваксините да изграждат имунитет срещу COVID-19 до две години. Според него вирусът трудно ще се елиминира, но с ваксини може да се държи под контрол. Вероятно до една година светът ще се върне към нормалния си ритъм на живот, сподели прогнозата си епидемиологът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Владè
Дончева: Пеевски беше пробутан на Царя. Той сам се изтегли - щом видя, че няма интерес от НДСВ
Владè
Илхан Кючюк: В ДПС заменихме интелектуалците с хора, които носят гласове в джоба си
Октим
AI след 10 години – за какво трябва да се подготвим?
voododoll
България може да приеме еврото най-рано през 2026 г., според Симеон Дянков