Тестовете със слюнка са много по-малко ефективни от останалите антигенни тестове. Имат висока степен на несигурност при отрицателен резултат. Около това мнение се обединиха проф. Пенка Петрова от БАН и д-р Недялко Калъчев, директор на верига лаборатории, които гостуваха в сутрешния блок на bTV.
По думите на д-р Калъчев тестването на какъвто и да е патоген от слюнка е проблем.
"В слюнката има вещества, които са с обвиваща повърхност и презентацията на антигена се осъществява по оста на буфери. Има значение колко е слюнката, колко е гъста и т.н. При тестовете тип "близалка" е важно да се задържат поне 15 минути в устата, за да отчетат верен резултат, което при деца е малко трудно", коментира той.
Д-р Калъчев обясни и как трябва да се прави тест с назофагиален секрет (през носа):
"Пръчицата трябва да се поставя хоризонтално, не е необходимо главата да отива назад, 8-9 см е разстоянието от върха на носа до назофаринкса, откъдето би трябвало да вземе секрет. Много по-лесно е човек да си направи сам този тест, защото има усет. Не е болезнено", увери той.
Според проф. Петрова тестовете със слюнка често не показват наличие на инфекция и много положителни случаи се пропускат. По думите ѝ от значение е какъв е вирусният товар и дали тестът се прави в първите дни след заразяване.
Специалистите коментираха и дали трябва да бъдат поставени под карантина присъствалите на съвета при президента, след като се оказа, че един от тях е положителен за коронавирус.
"Всички трябва да минат през някакъв период на карантина. В различните страни този период е различен, в някои е обвързан с това дали хората са ваксинирани. У нас продължаваме с дългата карантина, може би трябва да се преразгледа този срок", посочи проф. Петрова.
"Такива са правилата, вчера очаквахме новата заповед за съкращаване на карантината, но още не е публикувана, към момента действат старите правила", каза д-р Калъчев.
По повод бързината на поява на първи симптоми при Омикрон, той посочи, че заразените от "новогодишните гнезда" са се проявили на 4-5 януари.
По думите му в столицата случаите на Омикрон са около 75% от общия брой, а за страната около 50%. Това са данни от вътрешна проверка на лабораториите, обясни д-р Недялко Калъчев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си