Туберкулозата отдавна не е заболяване само на бедните хора и болестта все още не е победена. Това каза в интервю за БТА доц. Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести. На 1 юли в Боровец официално ще бъде открита Лятната научна среща на дружеството.
Как се разпространява
Първоизточникът на заболяването е туберкулозният микобактерий, който най-често се разпространява по въздушно-капков път. Има няколко „входни врати“ за туберкулозата – храносмилателният тракт, дихателните пътища, кожата. Това са познатите ни пътища. Когато говорим за туберкулозата не трябва да забравяме за разпространението в света на ХИВ-инфекцията, която потиска имунитета и при която имаме различни форми на туберкулоза, по-различни от класическата, казва доц. Петкова.
Макар и да сме ваксинирани още при раждането си, никой не е застрахован и в определен момент от живота си може да се разболее от туберкулоза. Сега хората пътуват до далечни дестинации и летят със самолети в продължение на 12 – 14 часа, а въздухът в самолетите се обменя чрез аериращата им система. Никой не знае откъде идва човекът, който седи на съседната седалка в самолета. Вероятността от зараза на имунизиран човек е по-малка в сравнение с неваксинирания, но отново обръщам внимание, че никой не е напълно застрахован, обяснява пулмоложката.
По думите ѝ тревога будят данните за разпространението сред деца. Напоследък туберкулозата засяга всички възрасти и всички социални слоеве, като за някои има по-висок риск.
Човек, болен от туберкулоза, с кашляне или кихане, може да зарази едновременно изключително много хора. Ако имаме устойчив имунитет, може и да не се заразим, но в случай че болният дълго време пребивава в затворено помещение със здрави хора, ще се заразят повечето от тях. Болният може да зарази всички онези, които са по-дълго време с него, обяснява пулмоложката.
Тя казва, че ако болестта не бъде лекувана, има два сценария. Първият е, ако имунитетът надвие болестта, човек може да преболедува леко, със симптоми на остро респираторно заболяване и дори да не разбере, че е болен. При втория сценарий, когато способността на микроба да заразява е висока и имунитетът е отслабен, се развива болест, а ако се развие остро заболяване, то няма как да оздравее самостоятелно.
Много често болетта бива открита по време на някакво остро респираторно заболяване, грипна епидемия и пациентът е изпратен на рентген. Тогава се установява, че човекът има белодробни промени, които сочат, че е с туберкулоза, казва доц. Петкова.
Според нея недофинансирането на тази област от медицината я прави неатрактивна за младите специалисти. Между 30 и 50% от лекарите, които работят в това направление, са на възраст над 60 години. Има области в страната, където са назначени млади специализанти, но в част от градовете ситуацията е тежка. Трябва да се вземат мерки, за да не настане време, в което няма да има кой да лекува болните и няма да останат хора, които да преподадат знанията си в лечението на туберкулозата на младите лекари, казва председателят на Българското дружество по белодробни болести.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Евакуираха централата на БСП заради сигнал за бомба
Корнелия Нинова основава движение ''Непокорна България''
Черна Коледа: Четирима убити и десетки ранени при атаката на базар в Магдебург
Корнелия Нинова основава движение ''Непокорна България''