В началото на пандемията се появи информация, че нестероидните противовъзпалителни могат да влошат симптомите на COVID-19. Историята започна след материал в изданието The Lancet, който откри връзка между ибупрофен и влошаването на симптомите при група пациенти, страдащи от хронични заболявания. Веднага след това френското здравно министерство публикува становище срещу употребата на ибупрофен при COVID-19. Световните регулаторни и здравни органи като Европейската агенция по лекарствата и Световната здравна организация обаче изразиха становища, че ибупрофен може да се прилага за облекчаване симптомите на COVID-19. А само преди няколко дни се появи информация за текущо проучване на екипи от две лондонски болници ("Гай" и "Сейнт Томас") и от Кралския колеж при хоспитализирани пациенти с COVID-19. Учените допускат, че ибупрофен, който и сега широко се използва като температуропонижаващо, противовъзпалително и болкоуспокояващо средство, може да облекчи тежките дихателни състояния на пациенти с коронавирус.
За да разясним малко повече ситуацията, потърсихме мнението на доц. д-р Марио Милков, специалист УНГ от Факултета по дентална медицина към Медицинския университет във Варна.
Доц. Милков, през последните месеци спекулациите свързани с лекарствата за лечение на симптомите на COVID-19 нараснаха значително. Защо? Откъде идват тези притеснения?
Не бих казал, че има спекулации в научните среди, всички интердисциплинарни екипи влагат своите знания и използват най-нови технологии за намиране на точен алгоритъм за лечение на болните. Спекулациите се зараждат при изопачаване на думите на лекарите. Притеснения е нормално да има, докато не се открие ваксина.
В началото на пандемията на преден план излезе активното вещество ибупрофен. Причината за това бяха медийни твърдения, че използването на ибупрофен води до влошаване на симптомите на COVID-19. Има ли истина в това?
Ибупрофенът е доказан с десетилетия лекарствен продукт, не трябва без доказателства да се подлага неговата значимост при лечение на болни с болка и възпаление в различни специалности на медицината.
Какво е становището на световната медицина по отношение на ибупрофен и COVID-19?
Аз мога да споделя прочетеното от мен в областта на оториноларингологията и написаното в нашите наръчници, където не съм прочел за вреда от приложение на ибупрофен.
Какво всъщност представлява ибупрофен и какъв е механизмът му на действиe?
Ибупрофенът е медикамент за избор в много специалности. В моята практика го използвам за бързо обезболяване и за започване на борба с възпалението. Бързо действие, мощен ефект, рядко има непоносимост и алергични реакции.
Във Вашата практика има ли случаи на влошаване на симптомите от лекарства, съдържащи ибупрофен и парацетамол при коронавирусни заболявания?
За радост нямам болни с коронавирус, така че не мога да дам отговор.
Кои са най-често прилаганите лекарства за облекчаване симптомите на COVID-19? Има ли доказани случаи на вреда?
На този въпрос също бих се въздържал от отговор, защото трябва да използвам литературни данни или опита на мои колеги.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград