Проблемите пред въвеждането на електронното здравеопазване и постиженията на дигиталната медицина бяха обсъдени на форума „От болнеолечение към здравеопазване чрез дигитализация". Той е организиран от Български клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването. В събитието се включиха близо 400 лекари, представители на бизнеса, неправителствения сектор и държавата.
Росен Русинов от Българския клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването отчете все по-голямо търсене на решения, които да осигуряват достъп на лекари, болници, пациенти и техните семейства до актуална информация в реално време.
„95% от клиничните изследвания се провалят поради липса на желаещи пациенти; само 10% от лекарите в света участват в такива проучвания", заяви Мая Златанова от FindMeCure. „Дигитализацията ще ни помогне да бъдем още по-близо до следващото лечение", заключи Златанова.
Дигиталните здравни решения са факт при застрахователите, коментира Светла Несторова, член на УС на Асоциацията на българските застрахователи. С две кликвания на телефона си пациентите си уреждат преглед, чрез геолокация са напътствани да стигнат до лекаря, и от телефона си дават обратна връзка за прегледа.
„Конкурентите ни за клиентско преживяване са Google иAmazon", допълни тя и поясни, че дигитализацията не е панацея, а средство за поставяне на човека и етиката в центъра.
Форумът „От болнеолечение към здравеопазване чрез дигитализация" е част от седмицата „Иновации за здраве", организирана от Посолството на Швейцария и Българо-швейцарската търговска камара.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата